TVN24 | Polska

Wiceszef MON nowym prezesem Poczty Polskiej

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
tvn24.pl
Sasin: Poczta Polska jest gotowa na głosowanie korespondencyjne
Sasin: Poczta Polska jest gotowa na głosowanie korespondencyjneTVN24
wideo 2/4
TVN24Sasin: Poczta Polska jest gotowa na głosowanie korespondencyjne

Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej, został nowym prezesem Poczty Polskiej. Zastąpi na tym stanowisku Przemysława Sypniewskiego, który złożył dymisję. Poczta Polska miałaby odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich, jeżeli przyjęty zostanie projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości, który przewiduje, że wszystkie głosy oddawane będą korespondencyjnie.

Poczta Polska o zmianie prezesa poinformowała w piątek późnym wieczorem na Twitterze. Tomasz Zdzikot decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Poczty Polskiej został członkiem rady nadzorczej, w której zastąpi Pawła Calskiego. Jednocześnie Zdzikot został delegowany do pełnienia funkcji prezesa spółki. Zastąpi na tym stanowisku Przemysława Sypniewskiego.

PiS chce wyborów w pełni korespondencyjnych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy w sprawie szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku. Przedstawiciele PiS chcą, aby głosowanie odbyło się tylko w formie korespondencyjnej, a nie w lokalach wyborczych.

Czytaj więcej: Do lokalu nie pójdzie nikt, pakiet wyborczy dostarczy poczta. PiS podało szczegóły swego planu

W piątek - jak wynika z informacji na stronie sejmowej - posłowie PiS złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w zaplanowanych w tym roku wyborach prezydenckich głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem uczestnictwa.

Jak poczta przygotowana jest do wyborów prezydenckich
Jak poczta przygotowana jest do wyborów prezydenckichFakty TVN

Sasin: Mocno współpracujemy z Pocztą Polską. Jest ona gotowa na takie działanie

O to, w jaki sposób miałoby zostać przeprowadzone głosowanie korespondencyjne, pytany był w piątek rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który nadzoruje Pocztę Polską. - Rzeczywiście w takim rozwiązaniu kluczową rolę miałaby odegrać Poczta Polska. Techniczna strona operacji byłaby wykonywana przez pocztę i nadzorowana przez mnie - mówił gość TVN24.

Przekazał, że listonosze musieliby dostarczyć około 30 milionów pakietów wyborczych pod 14 milionów adresów.

Sasin poinformował, że od czwartku trwa "bardzo mocna współpraca z Pocztą Polską w Ministerstwie Aktywów Państwowych nad tym, żeby taki system (głosowania korespondencyjnego - red.) stworzyć". Zapewniał, że "Poczta Polska jest dzisiaj przygotowana do tego, żeby podjąć tego typu działania".

Autor:ads

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości