To nie Photoshop. Obraz 3D o powierzchni 80 m.kw. powstał w Krośnie. Rolę płótna spełniła w tym wypadku posadzka klatki schodowej w Centrum Dziedzictwa Szkła. Dzieło Ryszarda "Ryha" Paprockiego to najbardziej skomplikowane trójwymiarowe malowidło w Polsce i jedyne, po którym można chodzić.
Projekt „The UnderGlass” rozpoczął się w połowie grudnia 2012 r. Zakładał wykonanie przez krakowskiego malarza i architekta Ryszarda „Ryha” Paprockiego trzeciego w Polsce trójwymiarowego malowidła, inspirowanego tematem tradycyjnych metod tworzenia szkła. Dzieło zlokalizowano w nietypowej przestrzeni publicznej – klatce schodów ruchomych Centrum Dziedzictwa Szkła, które na co dzień bezpłatnie służy mieszkańcom i turystom. 7 marca o godz. 22:55 artysta złożył sygnaturę i zakończył prace malarskie.
Renesansowe techniki malarskie
Malowidło ma powierchnię 80 m.kw. Przedstawia temat produkcji szkła w niecodziennym, nieco baśniowym ujęciu. Paprocki połączył w malowidle sceny realistyczne odnoszące się do hutniczych tradycji Krosna (m.in. sceny wydmuchiwania szkła oraz wyposażenie pracowni hutniczej) z elementami krajobrazu, zdominowanego przez głęboką szczelinę skalną, na dnie której płynie strumień lawy.
W trakcie pracy artysta korzystał m.in. z renesansowych technik malarskich, w tym tych stosowanych przez samego mistrza Da Vinciego.
Liny i półki do "zabawy z obrazem"
Dzieło wzbogacone zostało o kilka drewnianych mostków, półek oraz wiszącą nad pracownią linę. Wszystkie one służą "zabawie" z obrazem. To właśnie przy nich powinni stawać wszyscy ci, którzy będą chcieli zrobić sobie zdjęcia. Fotografie należy jednak wykonywać ze ściśle określonego punktu oznaczonego na podłodze. Dlaczego? Zdjęcia wykonane z innych miejsc nie będą "działać", gdyż obraz będzie zdeformowany. Tak bowiem działa anamorfoza – nadrzędna technika kształtowania perspektywy wykorzystywana przez Paprockiego podczas pracy nad malowidłem. - Obraz powstawał w wyjątkowym miejscu, jakim jest klatka schodowa. Do tego zmierzyć się musiałem z bardzo nietypową, jak na malarstwo, tematyką produkcji szkła – opisywał pracę nad dziełem Paprocki. Podkreślił też, że efekt końcowy przerósł jego oczekiwania.
Obraz dostępny dla zwiedzających
Malowidło jest dostępne dla zwiedzających. Można je oglądać w godzinach pracy Centrum. Wstęp do klatki schodowej, która dzięki powstałemu na jej posadzce obrazowi stała się galerią sztuki, jest bezpłatny.
W kwietniu Centrum zamierza podnieść trójwymiarową sztukę do kwadratu i zaprezentować na malowidle animację wykonaną w technologii 3D mappingu. Będzie to światowa premiera połączenia trójwymiarowego malowidła z trójwymiarową projekcją.
Autor: kde/ja / Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe | Damian Krzanowski