Rafalska: pierwszy pakiet ustaw "Za życiem" od 1 lipca

[object Object]
Celem zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządutvn24
wideo 2/17

Program "Za życiem" będzie kosztował "ogromnie dużo pracy", ale pierwszy jego pakiet będzie obowiązywał od 1 lipca tego roku - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W ramach przeglądu resortów, którego dokonuje premier Beata Szydło, w czwartek spotkała się ona z szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Celem zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

"Od 1 lipca..."

- Będziemy mieli ogromnie dużo pracy ustawowej pracując nad programem "Za życiem". Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne. Część z nich i pierwszy pakiet będzie obowiązywał już od 1 lipca - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej.

Jak mówiła, niezwykle ważne są m.in. usługi wspierające i rehabilitacyjne, rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy, tworzenie rehabilitacji przy warsztatach terapii zajęciowej, preferencyjne warunki do zakładania miejsc żłobkowych dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Czym jest projekt "Za życiem"?

Na program "Za życiem" w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł. W 2017 r. na ten cel będzie przeznaczonych 511 mln zł. Powstanie programu premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października ub. roku, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

"Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być natomiast asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa w tej sprawie ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

PROJEKT "ZA ŻYCIEM" W PUNKTACH

[object Object]
Rafalska: pierwszy pakiet ustaw "Za życiem" od 1 lipcatvn24
wideo 2/17

"Uzupełnienie programu Rodzina 500 plus"

Rząd będzie pracował też nad programem prorodzinnym, zostanie on przyjęty w tym roku i będzie uzupełnieniem Rodziny 500 plus - mówiła z kolei w czwartek premier Szydło.

- Jak mówiliśmy z panią minister, będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji" - powiedziała premier.

Szydło dodała, że ministerstwo obecnie dokona analizy i przeglądu tego, które z proponowanych rozwiązań staną się podstawą programu rządowego, który zostałby przyjęty w tym roku. - Byłoby to uzupełnienie programu Rodzina 500 plus - powiedziała Szydło.

Szefowa MRPiPS powiedziała, że "ma zagwarantowane pełne finansowanie" programu 500 plus, a "koszt finansowania 12 miesięcy prowadzenia tego programu to dokładnie 23 mln 166 mln zł, łącznie z obsługą tego zadania, bo samorządy dostaną na ten cel określone środki".

Jak podkreśliła, dzięki m.in. tym nakładom ogólne nakłady z budżetu państwa na politykę rodzinną wzrosły do poziomu 3,66 proc. PKB. - To jest naprawdę spory wzrost. 2,5 pkt. proc. PKB to były nakłady w minionym roku. To jest już powód do mówienia o tym, że jest to wysoki poziom finansowania polityki rodzinnej - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Autor: KB/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości