Oto wszystkie obietnice Tuska

Polska

Aktualizacja:
Premier Tusk zaprezentował w Sejmie propozycje rządutvn24
wideo 2/31

Plany rządu na najbliższe miesiące opierają się na "dwóch kluczowych priorytetach" - stwierdził w środę w Sejmie premier Donald Tusk. Zapowiedział wzrost minimalnych emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. Przekonywał też, że w nowej perspektywie budżetowej UE znajdzie się 400 mld zł dla województw, co jest pomocą "większą niż plan Marshalla". Zapowiedział działania w celu zwiększenia obecności NATO w Europie i wzrost wydatków na zbrojenia w 2016 roku. Oto obietnice premiera Donalda Tuska.

W środę premier wygłosił przed Sejmem oświadczenie poświęcone głównym zadaniom jego rządu przyjęte na najbliższe kilkanaście miesięcy, czyli do końca kadencji parlamentarnej.

1. Wzrost emerytur i rent w 2015 r. o 36 zł

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zaproponuje, by minimalny wzrost świadczenia emerytalnego i rentowego w 2015 roku wyniósł 36 zł. Jak ocenił szef rządu, "to oczywiście jest ciągle mało", ale - jak podkreślił - w porównaniu z planowanym do tej pory wzrostem świadczeń na poziomie 10 zł proponowany przez rząd wzrost "przynajmniej w jakimś stopniu powinien zadośćuczynić trudy życia codziennego polskim emerytom i rencistom".

Dodał, że zmiany ustawowe, które zostaną przedstawione Sejmowi, obejmą tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe niż 3300 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24 BIZNES I ŚWIAT

2. Większe o 20 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko

Premier zapowiedział, że rząd zaproponuje zwiększenie ulg podatkowych na trzecie i kolejne dzieci o 20 proc. Według jego wyliczeń rodzina z trójką dzieci, którą utrzymuje ojciec zarabiający 1,7 tys. zł, otrzyma 4,2 tys. zł zwrotu.

Według szefa rządu oznaczać to będzie, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 zł do 2 tys. zł. Na czwarte i kolejne dziecko wzrośnie z 2 224 zł do 2,7 tys. zł. Nowe ulgi - jeśli propozycje zaakceptuje Sejm - będzie można wykorzystywać na zasadach, zgodnie z którymi osoby mniej zarabiające (i niepłacące dostatecznie wysokich podatków) będą mogły otrzymać zwrot z kasy państwa - zapowiedział Tusk.

CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24 BIZNES I ŚWIAT

Premier o zwiększeniu ulg podatkowych o 20 proc.tvn24

3. We wrześniu informacja szefa MSW ws. podsłuchów

Premier Donald Tusk zapowiedział, że we wrześniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz przedstawi szczegółową informację na temat sprawy podsłuchów. - Potem podejmę stosowne decyzje - dodał.

- Jeszcze we wrześniu minister spraw wewnętrznych przedstawi szczegółową informację na temat podsłuchów. To będzie szeroka informacja. Na podstawie tej informacji podejmę dalsze, stosowne decyzje - zapowiedział Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie. - Proszę jeszcze o kilka tygodni cierpliwości. Na pewno we wrześniu kompleksowa informacja w tej sprawie zostanie przedstawiona - dodał.

Premier o podsłuchachtvn24

4. Bez wzrostu wydatków na obronność w 2015 r.

Premier zapowiedział, że w 2015 roku Polska nie zwiększy pułapu wydatków na obronę, a utrzyma go na poziomie procentowym z 2014 r. Wydatki nie wzrosną w 2015 roku, bo wtedy przypada spłata ostatniej części rachunku za samoloty F-16.

Tusk dodał, że w porozumieniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim rząd będzie chciał już w 2016 roku uzyskać, jako jeden z nielicznych krajów NATO, wskaźnik wydatków na obronę na poziomie 2 proc PKB.

Tusk: nie zwiększymy pułapu wydatków na obronętvn24

5. Polska będzie wpływać na politykę NATO i UE względem Ukrainy

Premier Tusk mówił w Sejmie także o ukraińskim konflikcie.

- Nikt już poważnie nie może przyjmować informacji o "separatystach" na Ukrainie - powiedział Tusk.

Dodał, że pojawiają się kolejne informacje, które w ostatnich godzinach zyskują bardzo twarde potwierdzenie, że na wschodniej Ukrainie operują regularne jednostki rosyjskie. - Te informacje natowskie, ale także potwierdzone przez nasz wywiad, są właściwie już jednoznaczne - oświadczył. Dodał, że Polska będzie "wpływać na politykę UE i NATO", by ta "polityka była jak najbardziej zbliżona do polskich oczekiwań".

Zdaniem Tuska Polska nie może angażować się w pomoc Ukrainie samotnie i proponować rozwiązań, które "będą dumnie brzmiały, ale nie będą akceptowane i pozostawią nas na aucie". - Nie pozwolimy, aby polska polityka dryfowała w stronę niebezpiecznej mielizny, która czasami wynika z braku wyobraźni, z braku historycznego rozsądku, albo braku odpowiedzialności. (...) - powiedział Tusk i wyjaśnił, że obowiązkiem Polski jest utrzymanie się w unijnej i transatlantyckiej wspólnocie.

- Dla mnie problem ukraiński to przede wszystkim (...) problem bezpieczeństwa Polski - podkreślił premier.

Tusk: Na Ukrainie operuje armia rosyjska. Polski wywiad potwierdzatvn24

6. Zwiększyć obecność NATO W Polsce

Tusk powiedział, że Polska będzie dążyć "krok po kroku" do zwiększenia obecności sił NATO w Polsce. - Im bardziej Polska jest osadzona w strukturach NATO, tym jest bezpieczniejsza wobec konfliktu na Ukrainie - przekonywał.

Doświadczenie pokazuje - mówił premier w swoim wystąpieniu - że zaangażowanie instytucji Unii Europejskiej i NATO w relacjach z Rosją wobec konfliktu ukraińskiego może dać lepsze rezultaty i większe bezpieczeństwo dla Polski niż działania "samotne i romantyczne".

"Nasze starania muszą dotyczyć także większej obecności NATO"tvn24

- Nasze starania muszą dotyczyć także większej obecności NATO. Tu chyba jest konsensus, może nie zawsze słyszalny w każdym zakątku tej sali, ale jednak konsensus co do większej obecności NATO na wschodniej flance, w Polsce - mówił premier.

Według szefa rządu "krok po kroku udaje się nam przekonywać naszych partnerów, by ta obecność była większa".

Premier podkreślił, że jest przekonany, iż potwierdzi to także szczyt NATO w Newport, który odbędzie się na początku września. Zaznaczył, że to jest dla Polski "także kluczowy priorytet". - Im bardziej Polska jest osadzona w strukturach natowskich, tym bardziej jest bezpieczna, szczególnie w kontekście wydarzeń na Ukrainie - zaznaczył Tusk.

Propozycje ministerstw

Po premierze głos zabrali ministrowie. Przeczytaj o propozycjach niektórych z nich:

JANUSZ PIECHOCIŃSKI - MINISTERSTWO GOSPODARKI

MATEUSZ SZCZUREK - MINISTERSTWO FINANSÓW

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI - MINISTERSTWO SKARBU

BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ - MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Autor: pk/tr / Źródło: tvn24,PAP