Dwa okręty podwodne Marynarki Wojennej wycofane. Został jeden w remoncie

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
ORP Bielik na nagraniu archiwalnym
ORP Bielik na nagraniu archiwalnymTVN24
wideo 2/4
TVN24ORP Bielik na nagraniu archiwalnym

Okręty Sęp i Bielik zostały oficjalnie wycofane ze służby polskiej Marynarki Wojennej. We flocie pozostaje tylko jeden ORP Orzeł, który jest aktualnie w remoncie. Oznacza to, że Marynarka Wojenna nie ma w służbie ani jednego okrętu podwodnego w gotowości bojowej.

We wtorek w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okrętach podwodnych ORP Sęp i ORP Bielik. Tym samym zakończono projekt Kobben w polskiej Marynarce Wojennej.

"Parafrazując słowa Josepha Konrada Korzeniowskiego, okręty są jak ludzie, mają swoje narodziny, swoje życie i odchodzą na wieczna wachtę" - skomentowano na stronie internetowej 3 Flotylli Okrętów, do której należały jednostki.

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP SępWojsko Polskie

W oświadczeniu przypomniano, że okręty pełniły służbę pod polską banderą przez niespełna dwie dekady. "Realizowały zróżnicowane zadania w ramach działań narodowych i sojuszniczych. Wycofanie ze służby dwóch ostatnich okrętów podwodnych typu Kobben zakończyło pewien rozdział w historii Marynarki Wojennej" - opisano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

ORP Sęp wszedł do służby w 1966 roku jako HNoMS Skolpen. Powstał w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Po zakończeniu tam służby został przekazany polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono po raz pierwszy na nim w 2002 roku. Przebył 30 tysięcy mil morskich, wykonując 296 zanurzeń i spędzając 320 dni w morzu (z czego 149 w zanurzeniu).

ORP Bielik został zwodowany 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke jako HNoMS Svenner, także służył norweskiej marynarce. W polskiej marynarce jest od 2003 roku. Przebył prawie 57 tysięcy mil morskich, wykonując 186 zanurzeń i spędzając 879 dni w morzu (z czego 334 w zanurzeniu).

Wycofane jednostki trafią teraz do Agencji Mienia Wojskowego.

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP BielikWojsko Polskie

Orzeł w remoncie

Jedyny czynny okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej - ORP Orzeł - trafił do stoczni na początku listopada tego roku. Przechodzi tam remont. Do czasu jego zakończenia polska Marynarka Wojenna nie ma żadnego podwodnego okrętu w gotowości bojowej.

Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa remont Orła. Może być to kilka miesięcy. Zakres naprawy obejmuje między innymi konserwację i naprawę kadłuba, naprawę zbiorników wysokiego ciśnienia, balastowych, paliwowych, naprawę hydrauliki sterowej i ogólnookrętowej oraz systemu wydechu spalin.

>> ORP Orzeł przejdzie remont w stoczni. To jedyny czynny okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Orzeł 3 Flotylla Okrętów MW

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojsko Polskie

Pozostałe wiadomości