ORP Orzeł przejdzie remont w stoczni. To jedyny czynny okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
TVN24
Okręt podwodny ORP Orzeł w Stoczni Wojennej
Okręt podwodny ORP Orzeł w Stoczni WojennejTVN24
wideo 2/6
TVN24Okręt podwodny ORP Orzeł w Stoczni Wojennej

ORP Orzeł dotarł w środę do Stoczni Wojennej w Gdyni. Ma przejść tam remont i bieżące naprawy. Jest to jedyny czynny okręt podwodny we flocie polskiej Marynarki Wojennej. Oznacza to więc, że do czasu zakończenia remontu Orła, polska MW nie ma żadnego podwodnego okrętu w gotowości bojowej.

Okręt podwodny ORP Orzeł, który przejdzie w stoczni remont, został zbudowany w 1985 roku. Jest to jedyny okręt podwodny w polskiej Marynarce Wojennej. Wchodzi w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Naprawy potrwają kilka miesięcy, co oznacza, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat polska MW nie ma w swojej służbie ani jednego okrętu podwodnego w gotowości bojowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Losy okrętów podwodnych w polskiej Marynarce Wojennej pokazują, że tak naprawdę w siłach zbrojnych nie istnieją priorytety jeżeli chodzi o Marynarkę Wojenną i o siły okrętowe. Raz chcemy okręty podwodne, raz chcemy okręty nawodne, a tak naprawdę nikt nigdy nie wskazał na to, jakie zdolności powinniśmy tymi jednostkami zapewniać. Dlatego to, że teraz budujemy fregaty, wcale nie oznacza, że za rok nie zaczniemy budować okrętów podwodnych - mówi kmdr por. Maksymilian Dura z defence24.pl

Dodał, że nie ma "stałego i cały czas realizowanego planu modernizacji Marynarki Wojennej".

Okręt podwodny ORP Orzeł 3 Flotylla Okrętów MW

Zakres napraw

Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa remont Orła. Zakres naprawy obejmuje między innymi konserwację i naprawę kadłuba, naprawę zbiorników wysokiego ciśnienia, balastowych, paliwowych, naprawę hydrauliki sterowej i ogólnookrętowej oraz systemu wydechu spalin.

Umowa o wartości 22,5mln złotych pomiędzy PGZ SW oraz Komendą Portu Wojennego w Gdyni została zawarta 1 października bieżącego roku.

"ORP Orzeł odzwierciedla obraz całej Marynarki Wojennej, znajduje się w stanie częściowego rozkładu"

Okręt podwodny ORP Orzeł wszedł do Stoczni Wojennej3 Flotylla Okrętów MW

Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: 3 Flotylla Okrętów MW

Pozostałe wiadomości