Na najbliższym posiedzeniu rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na sytuacje klęsk żywiołowych i podejmie decyzję, czy i jakie zmiany w nim wprowadzić - zapowiedziała premier Beata Szydło w Zielonej Górze, na posiedzeniu sztabu antykryzysowego. Dodała, że analizę na ten temat przygotowuje zespół pod kierownictwem szefa MSWiA. Zapewniła również, iż wszystkim poszkodowanym przez wichury zostanie udzielona pomoc.
Premier wzięła udział w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze poświęconym sytuacji po przejściu nad Polską orkanu Ksawery.
- Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek, będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach - stwierdziła Szydło.
Pomoc dla poszkodowanych
Szefowa rządu dodała, że spotkanie w Zielonej Górze ma służyć między innymi rozmowie o tym, w jaki sposób można by te systemy ulepszyć.
Międzyresortowy Zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego został powołany przez premier Szydło. Przewodniczącym zespołu jest szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wśród członków są między innymi ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii oraz infrastruktury i budownictwa.
W pracach brali też udział szefowie służb - Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zadaniem zespołu było przeanalizowanie przebiegu działań w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i powiadamiania ratunkowego, działań ratowniczych oraz zarządzania kryzysowego na poziomie województw, powiatów i gmin. Zespół miał przygotować sprawozdanie, które ma zawierać rekomendacje dotyczące na przykład nowelizacji aktów prawnych, czy innych dokumentów.
Szefowa rządu w Zielonej Górze podkreśliła, że Lubuskie jest województwem, które zostało najbardziej poszkodowane. - Wszystkie osoby, wszystkie te rodziny, które zostały poszkodowane, oczywiście pomoc otrzymają - zapewniła Szydło.
Ofiary śmiertelne i ranni
Wcześniej szef MSWiA Mariusz Błaszczak na briefingu prasowym przedstawił bilans nocnych wichur, które przeszły nad Polską.
Minister podkreślił, że skala zniszczeń, w porównaniu z sierpniowymi nawałnicami jest dużo mniejsza.
- Najbardziej ucierpieli mieszkańcy dwóch województw: lubuskiego i wielkopolskiego - powiedział szef MSWiA po wideokonferencji z wojewodami.
- Niestety są dwie ofiary śmiertelne, jedna ofiara śmiertelna z województwa lubuskiego, druga ofiara śmiertelna z województwa wielkopolskiego. 39 osób odniosło obrażenia. Jak powiadomili nas wojewodowie i komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej, życiu żadnej z osób rannych nie grozi niebezpieczeństwo - poinformował minister.
"W MSWiA uruchamiany jest fundusz klęskowy"
- Chciałbym podziękować przede wszystkim strażakom z Państwowej Straży Pożarnej i strażakom ochotnikom za postawę, za zaangażowanie, za przeprowadzoną jak zawsze bardzo profesjonalnie akcję ratunkową. Szczególnie chciałbym podkreślić zaangażowanie strażaków w ewakuację pasażerów pociągów, które utknęły na trasie swojego przejazdu - podkreślił Błaszczak.
Jak dodał, "wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód", a w MSWiA uruchamiany jest tak zwany fundusz klęskowy.
Min. @mblaszczak: Skala tych zdarzeń, w porównaniu z nawałnicą z sierpnia jest dużo mniejsza pic.twitter.com/MhH2FlILjF
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) October 6, 2017
Wcześniej odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z wojewodami w sprawie sytuacji po przejściu wichur.
O sytuacji po przejściu wichur mówili wojewodowie i komendanci PSP z województwa zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, i wielkopolskiego.
W KG PSP trwa wideokonferencja min. @mblaszczak z wojewodami i komendantami woj. PSP na temat sytuacji po przejściu wichur pic.twitter.com/FezzxdxDw0
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) October 6, 2017
O syt. po przejściu wichur mówią wojewodowie i komen. PSP z woj. zach-pom, pomors. lubuskiego, dolnośląsk. śląskiego, opols. łódz. i wlkp pic.twitter.com/KbLiUXjMaO
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) October 6, 2017
O spotkaniu poinformowało w nocy z czwartku na piątek MSWiA na Twitterze.
Jutro o 8:00 odbędzie się wideokonferencja @mblaszczak z wojewodami i komendantami woj. PSP m.in z woj. dolnośląskiego, wlkp i lubuskiego
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) October 5, 2017
Tematem będzie sytuacja w województwach po przejściu wichur. Wideokonferencja odbędzie się w KG PSP przy ul. Podchorążych
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) October 5, 2017
Bochenek w piątek w Polskim Radiu 24 był pytany, kiedy zostaną usunięte awarie po nocnych wichurach, które przeszły nad Polską. - Rzeczywiście wielka tragedia, ostatnio dość często takich anomalii pogodowych na terenie naszego kraju doświadczamy, ale już od wczoraj służby zaczęły oczywiście intensywnie pracować. Jeszcze w trakcie właściwie tych wichur pierwsze ekipy strażackie wyjechały w teren po to, by pomagać ludziom - podkreślił rzecznik rządu.
Bochenek zaznaczył, że premier Beata Szydło - po kontakcie z wojewodami z terenów, które zostały najbardziej dotknięte przez porywiste wiatry - "uzgodniła, iż dodatkowe ekipy - również energetyków - zostaną zadysponowane, po to, by jak najszybciej usuwać awarie prądu, bo one są na pewno najbardziej dotkliwe".
Rzecznik rządu wskazał, że uszkodzonych zostało również wiele domów. - Tutaj również wielka rola służb, aby oczywiście pomóc obywatelom, Polakom wyjść z tej sytuacji - zaznaczył Bochenek.
Premier @BeataSzydlo jest w kontakcie ze służbami PSP; po rozmowie z wojewodami zadysponowano siły celem sprawnego usunięcia awarii prądu https://t.co/Lrn0aOwvHd
— Rafał Bochenek (@RafalBochenek) 5 października 2017
Interwencje strażaków
W piątek rano rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że prawie 10 tysięcy razy interweniowali strażacy od czwartku w związku z silnym wiatrem.
Większość interwencji strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej pracy strażacy mają w województwach: wielkopolskim (2,3 tys. interwencji), dolnośląskie (1,6 tys.), lubuskim (1,2 tys.).
Dwie osoby zginęły. Rannych zostało 39 osób, w tym ośmiu strażaków.
W nocy prądu nie miało ok. 714 tys. odbiorców.
Autor: tmw,kb/sk,now / Źródło: PAP, TVN24