TVN24 | Polska

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na Nowy Rok

TVN24 | Polska

Autor:
js\mtom
Źródło:
TVN24
"Kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań"
"Kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań"KPRP
wideo 2/2
KPRP"Kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań"

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne. - Podpisałem ustawę, która obniżyła akcyzę na prąd oraz paliwa i oczekuję od rządu i parlamentu podejmowania kolejnych działań, które skutecznie będą chronić portfele Polaków - mówił.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w orędziu wygłoszonym w piątek wieczorem, że "kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań". - Był to już kolejny rok naszych zmagań z pandemią koronawirusa, która wpłynęła na naszą codzienność i zmieniła nasze przyzwyczajenia, ale przede wszystkim pozbawiła wielu Polaków zdrowia, a co gorsze, także i życia - mówił. - Pragnę wyrazić moje głębokie współczucie wszystkim, którzy z powodu pandemii stracili swoich bliskich – dodał.

Chciałbym kolejny raz ponowić mój apel do każdego, kto jeszcze tego nie zrobił: szczepmy się

Prezydent podziękował lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznych, "którzy również w tej chwili walczą o zdrowie i życie wielu naszych rodaków".

Prezydent o szczepieniu przeciw COVID-19

- Równocześnie chciałbym kolejny raz ponowić mój apel do każdego, kto jeszcze tego nie zrobił: szczepmy się. Państwo polskie zapewniło szczepionki każdemu, kto chce skorzystać z tej możliwości – podkreślił. - Skorzystajmy z tej najlepszej możliwości ochrony życia i zdrowia swojego, ale także i innych – dodał. Podkreślał, że "to od nas zależy, jak szybko pokonamy pandemię".

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Andrzej Duda o inflacji

Jak mówił, pandemia COVID-19 to także "olbrzymie wyzwanie dla naszej gospodarki". – Dzięki dobrym decyzjom i szybkim działaniom udało nam się obronić miejsce pracy. Bezrobocie jest w naszym kraju najniższe od wielu lat. Polska gospodarka powróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Kontynuujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne – wyliczał.  

Podpisałem ustawę, która obniżyła akcyzę na prąd oraz paliwa i oczekuję od rządu i parlamentu podejmowania kolejnych działań, które skutecznie będą chronić portfele Polaków 

Dodał, że "jednak długotrwałe skutki pandemii to także rosnąca inflacja". – Cały świat zmaga się dziś z niespotykanym od wielu lat wzrostem cen. To także jedno z głównych zmartwień polskich rodzin - zaznaczył Duda.

Dlatego, mówił, podpisał "ustawę, która obniżyła akcyzę na prąd i paliwa" i "oczekuje od rządu i parlamentu podejmowania kolejnych działań, które skutecznie będą chronić portfele Polaków".

Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy
Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja DudyKPRP

Prezydent o kryzysie na granicy

Andrzej Duda mówił również, że w mijającym roku Polska stała się celem ataku hybrydowego sterowanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki. - Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, a także, a może przede wszystkim dzięki poświęceniu tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb, w tym strażaków zdaliśmy egzamin jako państwo i jako obywatele – powiedział.

- Pokazaliśmy naszą determinację w obronie naszej granicy z Białorusią i udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale także i o bezpieczeństwo europejskiej wspólnoty – dodał.

-Jesteśmy dumni z naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy dowiedli, jak wielkim zobowiązaniem jest dla nich noszenie polskiego munduru – mówił prezydent.

Pokazaliśmy naszą determinację w obronie naszej granicy z Białorusią i udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale także i o bezpieczeństwo europejskiej wspólnoty 

- Pamiętajmy, że również w tę noc sylwestrową wielu z nich strzeże naszych granic – dodał.

Duda mówił, że sprawy naszego bezpieczeństwa wiążą się ściśle z bezpieczeństwem krajów naszego regionu i całej Europy. - Osobiście rozmawiałem w ostatnich tygodniach z wieloma światowymi przywódcami, zawsze spotykałem się z całkowitym zrozumieniem i pełnym uznaniem dla naszych działań. Polska jest wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – dodał.

"Pamiętajmy, że to, co nas, Polaków, łączy, jest mocniejsze i trwalsze, niż to, co nas dzieli"

Duda powiedział, że "nadchodzący 2022 rok z pewnością też będzie pełen wyzwań". – Głęboko wierzę jednak w to, że sobie z nimi poradzimy, bo jako Polska i Polacy nie raz udowadnialiśmy, że potrafimy przezwyciężyć nawet największe problemy - powiedział.

- Chcę w tym wyjątkowym dniu złożyć Państwu z głębi serca płynące życzenia, byśmy niezależnie od różnic, poglądów i spraw, które nas dzielą, a także głębokich emocji, które często nam towarzyszą, potrafili ze sobą rozmawiać, podać sobie rękę, uśmiechnąć się do siebie nawzajem – mówił.

- Pamiętajmy, że to, co nas, Polaków, łączy, jest mocniejsze i trwalsze, niż to, co nas dzieli – dodał.

Autor:js\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRP

Pozostałe wiadomości