Zwiększoną przez sejm ulgę podatkową z tytułu wychowywania dzieci, pracodawca tylko wówczas będzie mógł uwzględnić rozliczając pracownika, gdy do 10 stycznia złoży on oświadczenie, że chce z ulgi skorzystać.
1145 złotych i 8 groszy za każde dziecko może sobie odliczyć od podatku każda rodzina wychowująca dzieci. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.
Ulga przysługuje osobom wychowującym własne lub przysposobione dzieci: - małoletnie, - bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, - do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku - stanowi ustawa o podatku dochodowym.
Jeżeli podatnik chce aby ulgę odliczył mu pracodawca rozliczający mu podatek roczny, a może to zrobić pod warunkiem, że w ubiegłym roku nigdzie indziej nie uzyskiwał dochodu, musi złożyć odpowiednie oświadczenie - ma na to czas tylko do 10 stycznia. Jeśli nie zdąży, sam będzie musiał zająć się wypełnianiem PITa.
Warunkiem uwzględnienia przedmiotowej ulgi przez płatnika w rozliczeniu rocznym za 2007 r. jest złożenie przez podatnika - w terminie do 10 stycznia 2008 r. - oświadczenia, w którym:
- stwierdzi, że spełnia warunki uprawniające do skorzystania z ulgi;
- wskaże liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie;
- wskaże kwotę przysługującego odliczenia.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl