Centrum Zdrowia Dziecka otworzyło w Warszawie pierwszy w Polsce kompleksowy ośrodek przeszczepów dla dzieci. Świętują nie tylko lekarze, ale i pacjenci. Dzieci mogą tam liczyć na przygotowanie do operacji, przeszczep i dalszą terapię. Materiał "Faktów" TVN.
- Powstały warunki do tego, abyśmy myśleli poważniej o przeszczepach jelita. Może w przyszłości o przeszczepach płuc. Nasi kardiochirurdzy zaczęli serca przeszczepiać - mówi prof. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów.
Nowe centrum ma 20-łóżkowy oddział transplantacji narządów, 6-łóżkowy oddział intensywnej terapii oraz poradnie.
Transplantologia dziecięca będzie rozwijać się
Zakończenie inwestycji umożliwi m.in. dalszą poprawę wyników transplantacji u dzieci oraz stopniowe wdrażanie rzadkich procedur transplantacyjnych, jakimi są przeszczepienia jelita, płuc oraz przeszczepy wielonarządowe.
Prof. Kaliciński świętuje. Bez tego centrum polska transplantologia dziecięca nie mogłaby się dalej rozwijać. O potrzebie stworzenia takiego centrum Kaliciński mówił już w 2005 roku. - Powstanie takiego centrum jest niezbędne, bo my już nie mieścimy się we własnym szpitalu z tym programem - mówił ponad dekadę temu.
W ciągu 26 lat transplantolodzy z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali ponad 1600 przeszczepów. Głównie wątrób i nerek. Dokonywali też pierwszych przeszczepów jelit i serca. To tu zostały wykonane pierwsze w Polsce rodzinne przeszczepy wątroby. Każdego roku transplantolodzy ratują tu dzieci, które zatruwają się grzybami.
Autor: kło/gry / Źródło: "Fakty" TVN