Rosjanie, Żydzi i homoseksualiści - to na ich temat można przeczytać w polskim internecie najwięcej wrogich wypowiedzi. Collegium Civitas i Fundacja Wiedza Lokalna właśnie zakończyli swój "raport mniejszości".
Specjalny program przeanalizował łącznie 10 milionów postów opublikowanych w trzech największych polskich portalach internetowych. Wszystko po to, żeby sprawdzić jak dużo agresji w stosunku do osób innej nacji czy wyznania pojawia się w polskim internecie.
Przebadali szczegółowo
Maszyna odmienia przez liczby i przypadki, szuka przymiotników i synonimów. Również tych niepoprawnych politycznie. Bierze pod uwagę szyk zdania.
- Wystarczy, że pojawi się zaprzeczenie, które nie zawsze występuje przed czasownikiem. Może być bardzo wcześnie, np. "To nie jest prawdą, że Rosjanie lubią Polaków". Jeśli weźmiemy tylko samo "lubią Polaków", no to mamy pozytywne znaczenie. Musimy więc uwzględnić szerszy kontekst - tłumaczy Marek Troszyński z Fundacji Wiedza Lokalna.
Żydzi, Rosjanie, homoseksualiści
Specjaliści znaleźli ponad 140 tysięcy komentarzy dotyczących mniejszości. 65 proc. negatywnych, wrogich, a nawet nawołujących do agresji. Najwięcej tych negatywnych wypowiedzi dotyczyło Żydów. Badacze doszukali się 21 tys. agresywnych postów - to aż 65 proc. wszystkich komentarzy dotyczących tej grupy w badaniu.
Na drugim miejscu znaleźli się Rosjanie, o których niechętnie, a nawet nienawistnie wypowiadano się 17 tys. razy. To 70 proc. wszystkich postów.
Lista żalu i pretensji
- Pojawiały się i wątki dotyczące bieżącej polityki, ale były również wątki związane z wydarzeniami historycznymi. Nie chce generalizować i mówić, że dotyczyło to wydarzeń dotyczącej tej ostatniej polityki, natomiast wiemy, że były również takie wypowiedzi - mówi Jacek Bieliński z Collegium Civitas.
Skąd ta nienawiść? - W świadomości przeciętnego Polaka jest taka obawa przed zagrożeniami, że Rosjanie nas dominowali przez okres zaborów, przez okres Polski komunistycznej. Chodzi także o nierozliczenie zbrodni stalinowskich - tłumaczy dr Józef Tymanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Badanie kończyło się w dniach, kiedy dyskusja o zbrodni katyńskiej za sprawą smoleńskiej tablicy na nowo rozgorzała. Dokładnie dlaczego polscy internauci są tak źli na Rosjan, dowiemy się za kilka miesięcy, kiedy raport szczegółowo przeanalizują autorzy projektu.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24