- Są tacy, którzy radzą mi przygotowanie szczoteczki do zębów, to bezczelność sięgająca zenitu - oburza się w rozmowie z RMF FM były minister skarbu Wiesław Kaczmarek. To za jego kadencji doszło do prywatyzacji Stoenu, w związku z którą CBA zatrzymało pięć osób, w tym byłego szefa UOP, gen. Gromosława C. Innym zatrzymanym był Andrzeja P. - doradca Kaczmarka. Były minister jest przekonany, że do niego CBA nie zapuka.
CBA na polecenie katowickiej prokuratury zatrzymało pięć osób w związku z prowadzonym od 2005 roku śledztwem dotyczącym korupcji przy prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw w latach 1998-2004, w tym PLL LOT i warszawskiego dystrybutora energii - spółki STOEN. Gromosław C., usłyszał już zarzuty związane z prywatyzacją tej drugiej spółki.
C. ostrzegał, P. służył radą
Jak mówił w radiu Kaczmarek, generał był osobą ustosunkowaną. - Jako patron czy opiekun określonej firmy, mógłby być atrakcyjnym pośrednikiem. Jednak podczas prywatyzacji STOEN-u był niewidoczny. Miałem tylko jedną rozmowę z nim. Ostrzegał przed prywatyzacją z firmą Roche. Powiedział, że jeżeli zdecyduję się na nią, to muszę mieć świadomość, że jej partner strategiczny - Lukoil - następnego dnia podpisze umowę o przejęciu Roche'a - mówi były minister skarbu.
- O sprawę, w której CBA przedwczoraj dokonało zatrzymań, już wcześniej pytało mnie ABW. Padało wówczas nazwisko Gromosława C. - dodał.
Odnosząc się z kolei do swojego byłego doradcy, powiedział: - Andrzej P. służył w resorcie skarbu wiedzą i kompetencją. On i inni doradcy, to osoby, których wiedzę wykorzystywałem do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Nie mam pojęcia, za co mogliby wziąć łapówki. Ta afera z samą prywatyzacją nie ma nic wspólnego. Nie widzę powodów do dawania łapówek przy prywatyzacji STOEN-u - dodał.
- Mam wysoką ocenę co do rzetelności Andrzeja P. Nigdy nie spotkałem się z nieuczciwością i nielojalnością z jego strony - podkreślił Kaczmarek. .
Kaczmarek podchodzi z dystansem do ustaleń katowickiej prokuratury. - Już kiedyś próbowała ubrać kilka osób w proceder prania brudnych pieniędzy i nic z tego nie wyszło - stwierdził.
Wątpliwe prywatyzacja
Wiesław Kaczmarek był ministrem w kilkukrotnie. Od 26 października 1993 do 30 września 1996 pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych. Od 4 lutego do 31 października 1997 był ministrem ministrem gospodarki, a następnie, od 19 października 2001 do 7 stycznia 2003 - ministrem skarbu.
Na początku 2002 roku, skarb państwa sprzedał warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej STOEN międzynarodowemu koncernowi RWE. W opublikowanym w styczniu 2005 r. raporcie NIK uznała sprzedaż STOEN za niecelową. Izba nie zakwestionowała ceny sprzedaży, ale stwierdziła, że transakcja może się okazać niekorzystna pod względem gospodarczym i może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Była też sprzeczna z przyjętymi przez rząd strategicznymi założeniami polityki energetycznej. W związku z raportem przerwano kilkuletni proces prywatyzacyjny tzw. grupy G8, czyli ośmiu przedsiębiorstw energetycznych z północnej Polski.
Zastrzeżenia NIK budziła też prywatyzacja PLL LOT. W połowie listopada 1999 roku szwajcarska grupa SAirGroup, właściciel linii Swissair, kupiła od Skarbu Państwa 10 proc. akcji spółki za 33,7 mln dol. Po podwyższeniu kapitału, udział inwestora wzrósł do 37,6 proc.
W listopadzie 2004 roku Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, w którym negatywnie oceniła przebieg tej prywatyzacji. Jej zdaniem nie zostały zrealizowane cele założone w strategii rządowej.
Źródło: RMF FM