Dwie szopki, jedna autorstwa Bronisława Pięcika, a druga - Leszka Zarzyckiego wygrały w rozstrzygniętym dziś 65. Konkursie Szopek Krakowskich w najbardziej prestiżowej kategorii "szopek dużych".
W tym roku do rywalizacji zgłoszono 156 konstrukcji w czterech kategoriach.
Jak poinformował przewodniczący jury i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski, w tym roku jurorzy mieli bardzo duży problem ze wskazaniem najpiękniejszej dużej szopki, bo musieli wybierać pomiędzy „zachwytem nad barokowym przepychem i rozmachem a gotycką szlachetnością”.
Ostatecznie, jury z udziałem historyków, historyków sztuki, plastyków i architektów zdecydowało, że na najwyższą nagrodę zasługują obie konstrukcje.
Większość laureatów to wieloletni uczestnicy krakowskiego konkursu.
Szopki krakowskie są bardzo charakterystyczne, nie przypominają ubogich stajenek. To kolorowe budowle z wieżami, bogato zdobione, nawiązujące do architektury Krakowa, zaludnione przez postaci z Biblii, z legend i postaci historyczne. Kolory użyte w szopkach powinny być takie, jak gorset w stroju krakowianki: złoto, czerwień i granat.
Pokonkursowa wystawa szopek, na którą już w pierwszym dniu przyszły tłumy zwiedzających, będzie czynna w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na Rynku Głównym do 10 lutego.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24