Polska

Morawiecki wstąpił do PiS

Polska

Super fachowiec
tvn24 Materiał programu "Polska i Świat" z 10 listopada

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości - wynika z informacji portalu tvn24.pl uzyskanych w dwóch źródłach. Później potwierdził to sam zainteresowany.

Według informacji PAP, decyzję o przyjęciu do partii wicepremiera podjął Komitet Polityczny PiS.

Ekonomista Mateusz Morawiecki jest ministrem rozwoju i wicepremierem w rządzie premier Beaty Szydło. Razem z ojcem, posłem ugrupowania Kukiz'15 Kornelem Morawieckim, angażował się w czasach PRL w działalność opozycyjną za co był represjonowany.

Początki w AWS

W 1998 został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Był też członkiem zespołu ministerialnego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w kilku obszarach.

Potem, w latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Zakładu Energetycznego Wałbrzych i Agencji Rozwoju Przemysłu. W latach 90. zaangażował się też w politykę. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność.

Dyrektor banku

Pracował w Banku Zachodnim, gdzie został dyrektorem. Po połączeniu Banku Zachodniego oraz Wielkopolskiego Banku Kredytowego w 2001 roku został członkiem zarządu Baku Zachodniego WBK, a sześć lat później został prezesem zarządu.

Był także konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce, a od 2010 roku był w składzie Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Wicepremierem i ministrem został 16 listopada zeszłego roku.

Autor: Robert Zieliński, Arleta Zalewska, mart//tka,kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Marek Mytnik

Pozostałe wiadomości