"Chyba żartujesz, Richard". Morawiecki w CNN

Polska


- Mogę ci powiedzieć jedno. Naszym kolegom z zachodniej Europy brakuje zrozumienia tego, co się dzieje w Europie Środkowej - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem CNN przeprowadzonej w Davos Mateusz Morawiecki. Polski premier wdał się z prowadzącym ją Richardem Questem w bardzo bezpośrednią wymianę zdań.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki brał udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Premier: oczyszczamy teraz to, co nie było właściwe w systemie sądowniczym

Premier w tym czasie udzielił m.in. wywiadu amerykańskiej telewizji CNN. W rozmowie z Richardem Questem premier odpowiadał na pytania dotyczące działań polskiego rządu w zakresie systemu sądownictwa.

- Richard, mogę ci powiedzieć jedno. Naszym kolegom z zachodniej Europy brakuje zrozumienia tego, co się dzieje w Europie Środkowej. Bo oni - po II Wojnie Światowej - znaleźli się po dobrej stronie żelaznej kurtyny, a my byliśmy po tej złej stronie. I wiele cierpieliśmy - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Oczyszczamy teraz to, co nie było właściwe w systemie sądowniczym. Oczywiście 80, a może nawet 90 procent sędziów to przyzwoici, bardzo dobrzy ludzie. A może nawet 99 procent - dodał.

"Chyba żartujesz, Richard"

Na uwagę, że Polskę - podobnie jak Węgry - postrzega się jako państwo zmierzające w stronę autorytarną, antydemokratyczną, co widać też w kwestii podejścia do mediów, polski premier odparł: - Chyba żartujesz Richard. Chyba żartujesz. Teraz chyba żartujesz. Nie, nie, nie.

- Richard, my wprowadzamy reformy. Chcemy, żeby nasz system sądowniczy był tak wydajny jak w kilku innych krajach europejskich - przekonywał.

49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 22 do 25 stycznia. Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.

Autor: KB/adso / Źródło: [2019 Cable News Network All Right Reserved]