Nowa ustawa antykorupcyjna. Mariusz Kamiński przedstawi szczegóły

Polska

tvn24Opracowanie ustawy Kamiński zapowiedział w styczniu [Materiał magazynu "Polska i Świat" z 20.01.2017r.]

Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

Opracowanie ustawy Mariusz Kamiński zapowiedział w styczniu, wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, na konferencji po przeglądzie resortów u premier Beaty Szydło.

Oświadczenia majątkowe

- Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe - zapowiedział Kamiński. W ustawie ma zostać także uregulowany status tak zwanych sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym przypadku - jak mówił minister - chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku. - Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy - podkreślił minister. Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw. Zastępca Kamińskiego mówił wcześniej w mediach, że w ustawie będą nowe instrumenty i rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co ograniczy korupcję.

Autor: azb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24