"Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Źródło:
Reuters, Washington Post, ABC News, BBC, Le Figaro, AP News, "Süddeutsche Zeitung", PAP
Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika
Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika TVN24
wideo 2/5
Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika TVN24

Zagraniczne media informują o zatrzymaniu skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Włoski dziennik "La Stampa" pisze o "dramatycznej eskalacji" konfliktu między nowym rządem a politykami poprzedniego. "La Repubblica" w swojej relacji z zatrzymania polityków wskazuje na kryzys instytucjonalny w Polsce, który "pogarsza się z godziny na godzinę". Z kolei francuski dziennik "Le Figaro" zacytował premiera Tuska i napisał, że zatrzymanie polityków w Pałacu Prezydenckim było "niebywałą sytuacją".

Skazani prawomocnie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani we wtorek na terenie Pałacu Prezydenckiego. Przewieziono ich do komendy policji, a następnie do aresztu śledczego. Wydarzenia w Polsce komentują zagraniczne media.

"Policja wkroczyła we wtorek do Pałacu Prezydenckiego, by zatrzymać swych dwóch byłych szefów, wykonując sądowy wyrok doprowadzenia byłego ministra spraw wewnętrznych i jego zastępcy do zakładu karnego" - napisała agencja Reutera. Dodała, że działanie to "zaostrzy konflikt między głową państwa a nowym rządem". 

Reuters zwrócił uwagę, że premier Donald Tusk wcześniej oskarżył prezydenta Andrzeja Dudę o utrudnianie działań wymiarowi sprawiedliwości. Pojawienie się polityków w pałacu "skłoniło policję do poszukiwania ich w samochodach wyjeżdżających z budynku" - zauważył Reuters.

"La Repubblica": każdego dnia odczuwa się "trud powrotu do demokratycznego porządku i pluralizmu"

"Konflikt między instytucjami w Warszawie niesie ryzyko nowego kryzysu politycznego" - oceniła "La Repubblica" w relacji na temat Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Rzymska gazeta zaznaczyła, że każdego dnia odczuwa się "trud powrotu do demokratycznego porządku i pluralizmu".

"PiS, partia, która rządziła Polską przez osiem lat, przekształcając ją w ultrakonserwatywną autokrację, nie chce zrezygnować z władzy" - stwierdziła "La Repubblica".

Według dziennika najnowszym "spektakularnym epizodem" jest sprawa byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika. Według autorki relacji kryzys instytucjonalny w Polsce "pogarsza się z godziny na godzinę".

"La Stampa" o "bardzo wysokim napięciu" między Tuskiem a Dudą

Inny włoski dziennik "La Stampa" w internetowym wydaniu pisze o "bardzo wysokim napięciu" między premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą oraz "o dramatycznej eskalacji" konfliktu między nowym rządem a politykami poprzedniego.

Obszernie o wydarzeniach w Warszawie informuje też włoska agencja Ansa, pisząc o wyjątkowo ostrym, powyborczym starciu między prezydentem i premierem. Włoska agencja zaznacza, że Duda zadeklarował, iż będzie sprzeciwiał się "agendzie Tuska".

"Washington Post": zadowolenie zwolenników Tuska, oburzenie w PiS

"We wtorek Duda zaprosił Kamińskiego i Wąsika do swojego pałacu na uroczystość, podczas której mianował na swoich nowych doradców dwóch urzędników, którzy dla nich pracowali. Jego biuro opublikowało zdjęcie, na którym pozuje z całą czwórką" - relacjonował "Washington Post".

Amerykański dziennik dodał, że wcześniej tego dnia marszałek Szymon Hołownia przełożył na przyszły tydzień planowane posiedzenie Sejmu, które pierwotnie miało rozpocząć się w środę.

"Sojusznicy Tuska z zadowoleniem przyjęli aresztowania, twierdząc, że oznaczają powrót do pociągania urzędników do odpowiedzialności. (…) Były premier Mateusz Morawiecki znalazł się wśród przedstawicieli PiS, którzy wyrazili oburzenie, określając aresztowanych mężczyzn jako 'więźniów politycznych'" - dodano.

ABC News: Duda daje jasno do zrozumienia, że będzie przeciwny agendzie Tuska

Uwagę na moment, w którym Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik na chwilę opuścili pałac, "aby porozmawiać z dziennikarzami", a kilka godzin później zostali aresztowani, zwróciła również amerykańska stacja ABC News.

"Wydarzenia te zaostrzyły spór między nowym rządem, na którego czele stoi premier Donald Tusk, a konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość, która rządziła Polską przez osiem lat" - wskazało ABC News.

"Duda jest blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością i daje jasno do zrozumienia, że będzie przeciwny agendzie Tuska. Druga i ostatnia kadencja Dudy potrwa do połowy 2025 roku" - dodano.

BBC: aresztowania uwydatniają zawirowania polityczne

Brytyjski nadawca publiczny BBC ocenił aresztowanie byłego ministra i wiceministra spraw wewnętrznych jako "bezprecedensowe wydarzenie". "Aresztowania uwydatniają zawirowania polityczne pomiędzy PiS a nową koalicją prounijną" - dodało BBC.

Zwrócono uwagę, że prezydent Duda "mógłby rozwiązać spór, ponownie ułaskawiając Kamińskiego i Wąsika teraz, gdy wyrok jest prawomocny". "To jednak stawiałoby pod znakiem zapytania status prawny pierwotnego ułaskawienia" – zastrzeżono.

Brytyjski nadawca wspomniał, że po aresztowaniach przed pałacem demonstrowało kilkuset zwolenników PiS, aby poprzeć polityków.

"Le Figaro" cytuje Tuska

"W grudniu polski sąd apelacyjny skazał Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych poprzedniego nacjonalistycznego rządu, i jego bliskiego współpracownika Macieja Wąsika, na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień w sprawie z 2007 roku. Na zaproszenie prezydenta znalazł schronienie w Pałacu Prezydenckim" - relacjonował wydarzenia w Polsce "Le Figaro".

"'Sytuacja jest niebywała' – skomentował proeuropejski premier Donald Tusk sytuację, w której 'skazani prawomocnym wyrokiem mają być doprowadzeni przez policję do miejsca odosobnienia, a oni wybierają inne miejsce odosobnienia, pewnie bardziej komfortowe, którym jest Pałac Prezydencki'" - dodał francuski dziennik, cytując polskiego premiera.

AP News o "dramatycznej eskalacji konfliktu" między obecną a poprzednią władzą

Jak pisze AP News, "polska policja aresztowała we wtorek dwóch polityków skazanych za nadużycie władzy, którzy na wiele godzin schronili się w pałacu prezydenta Andrzeja Dudy w związku z dramatyczną eskalacją konfliktu między nowym a poprzednim rządem".

"Duda powitał członków byłej partii rządzącej w Pałacu Prezydenckim, a policja udała się do ich domów, aby ich aresztować" - dodano. Jak czytamy, "wydarzenia te zaostrzyły spór między nowym rządem, na którego czele stoi premier Donald Tusk, a konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość".

"Sueddeutsche Zeitung": premier Tusk określa zachowanie prezydenta jako sabotaż

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" tytułuje swój tekst "Zatrzymanie w Pałacu Prezydenckim". Dziennik zwraca uwagę na relacje między rządem Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą.

"Andrzej Duda chce uratować od kary więzienia dwóch polityków PiS. Ale wieczorem do jego oficjalnej rezydencji przyjeżdża policja. Premier Tusk określa zachowanie prezydenta jako sabotaż" - czytamy.

Autorka/Autor:asty

Źródło: Reuters, Washington Post, ABC News, BBC, Le Figaro, AP News, "Süddeutsche Zeitung", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24