Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził w poniedziałek trzy umowy z Polską Grupą Zbrojeniową na dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego. - Dotyczą ciężkich bojowych wozów piechoty, nowej wersji kołowych transporterów opancerzonych i lekkich pojazdów rozpoznawczych - poinformował szef MON.
W poniedziałek w siedzibie MON szef resortu Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy umowy z Polską Grupą Zbrojeniową na nowe pojazdy dla Wojska Polskiego. Umowy dotyczą lekkich pojazdów rozpoznawczych, bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych.
Ciężkie bojowe wozy piechoty
- Wszystkie trzy umowy, które zatwierdziłem są bardzo ważne. Pierwsza z nich dotyczy ciężkiego bojowego wozu piechoty. To realizacja pomysłu dotyczącego wykorzystania technologii, która już wcześniej była w posiadaniu PGZ na rzecz Wojska Polskiego. Pozyskamy 700 bojowych wozów piechoty, które skonstruowane zostaną na podwoziu armatohaubicy samobieżnej Krab, a na nim osadzimy bezzałogową wieżę, która została opracowana i skonstruowana w konsorcjum na czele z PGZ – wyjaśnił szef MON.
Nowa wersja kołowego transportera opancerzonego
Jak wskazał, drugie opracowanie dotyczy nowego kołowego transportera opancerzonego Rosomak. - Kiedy popatrzymy historycznie ta licencja wzmocniła Wojsko Polskie. Rosomaki to dobry produkt, ale ta licencja nie należała do najlepszych. Są pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o możliwości rozwoju tego produktu. Korzystamy z dotychczasowej wersji KTO, zamówiliśmy kilkadziesiąt, niebawem zamówimy kolejne. Mimo to, podjęliśmy wyzwanie dotyczące opracowania nowej wersji tego wozu – wyjaśnił minister Błaszczak.
Jak zapewnił, będzie to "hit eksportowy". Poprzednia licencja ograniczała możliwości eksportowe, nowa likwiduje te bariery. - Zaspokajamy potrzeby Wojska Polskiego, ale chcemy, by te produkty mogły być też eksportowane, bo cieszą się zainteresowaniem naszych sojuszników – podkreślił.
Pojazdy opancerzone
Trzecia umowa dotyczy pojazdów rozpoznawczych. - Zamówiliśmy niemal 400 sztuk, które będą produkowane przez zakłady Rosomak w bardzo krótkim czasie. Era Honkerów przechodzi do historii. Wprowadzamy sprawdzony pojazd, w jak najkrótszym czasie gotowy do wykorzystania przez wojsko – podkreślił szef MON.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON_GOV_PL