Polska

Marek Jurek chce stanąć na czele koalicji

Polska

Aktualizacja:
TVN24Partia Marka Jurka obradowała na temat wyborów do europarlamentu

Prawica Rzeczypospolitej stanie na czele szerokiej koalicji partii chrześcijańsko-konserwatywnych - zapowiedział były marszałek Sejmu Marek Jurek. Lider nie chciał zdradzić o jakie partie chodzi. W rozmowie z TVN24 apelował natomiast, żeby politycy "nie uruchamiali rozmowy o legalizacji eutanazji".

Marek Jurek odniósł się do słów Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Pierwszy zaproponowałem debatę na temat eutanazji w Polsce, drugi skrytykował go za to i apelował, aby "nie rozpoczynał kolejnej wojny ideologicznej". Jurek natomiast mówi, że rozmawiać można: - Żeby tłumaczyć, dlaczego musimy szanować życie. Ale nie rozpoczynać dyskusji o legalizacji eutanazji. Według byłego marszałka Sejmu, legalizacja nie wchodzi w grę, bo "to nie jest kwestia światopoglądu, a praw człowieka".

Wspólna lista prawicy do europarlamentu

Prawica Rzeczpospolitej liczy na stworzenie szerszej listy z innymi prawicowymi ugrupowaniami spoza głównego nurtu polskiej polityki. I według Marka Jurka - uda jej się. Na konferencji prasowej podczas kongresu Prawicy Rzeczypospolitej, były marszałek Sejmu zapowiedział, że kilka ugrupowań już potwierdził swój udział w liście. O które chodzi - Marek już nie zdradził.

Na zjazd zostali zaproszeni m.in. twórca ZChN i były marszałek Sejmu - prof. Wiesław Chrzanowski, prezes PSL Piast i poseł do Parlamentu Europejskiego - Zdzisław Podkański oraz Kazimierz Michał Ujazdowski - dawniej minister kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, teraz niezależny, acz wiązany a ruchem Polska XXI.

Marek Jurek "jedynką" w Warszawie

W czwartek były marszałek Sejmu poinformował, że będzie liderem warszawskiej listy kandydatów PR w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie listy mają być gotowe do końca marca.

Były poseł PiS podkreślił, że Prawica Rzeczypospolitej chce działać na rzecz tego, aby „Polska była w Europie szanowana". Marek Jurek planuje "szukać w Europie sprzymierzeńców dla obrony praw życia ludzkiego i praw rodziny".

Partia opowiada się także przeciwko wprowadzeniu w Polsce euro. - Pieniądz narodowy służy wszystkim. Nie traktujemy go jako fetyszu, tylko jako instrument suwerennej polityki gospodarczej - wyjaśnił Jurek.

Partia "narodziła się" przez aborcję

Prawica Rzeczypospolitej została utworzona w kwietniu 2007 r., po tym jak Marek Jurek wraz z grupą zwolenników opuścił PiS w wyniku sporu o zmiany w konstytucji, które dotyczyły ochrony życia od poczęcia.

CZYTAJ RAPORT o powstaniu Prawicy Polskiej

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości