Ciężarówka utknęła pod kolejowym szlabanem. "Trzeba reagować, bo może dojść do tragedii"

Autor:
est,
bż/
tam
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24
Ciężarówka na przejeździe przy zamkniętych szlabanach w Lipcach Reymontowskich
Ciężarówka na przejeździe przy zamkniętych szlabanach w Lipcach ReymontowskichKontakt 24/ mSlomka
wideo 2/8
Ciężarówka na przejeździe przy zamkniętych szlabanach w Lipcach Reymontowskich

Na strzeżonym przejeździe kolejowym w Lipcach Reymontowskich (woj. łódzkie) ciężarówka zatrzymała się pod opadającym szlabanem. - Pierwszy pociąg wyraźnie zwolnił, a drugi, towarowy, nawet na chwilę się zatrzymał - opowiada autor nagrania. Służby informują, że okoliczności zdarzenia trzeba będzie wyjaśnić. Podkreślają jednocześnie, że w podobnych sytuacjach trzeba jak najszybciej ostrzegać pracowników kolei. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Maciej - autor nagrania, które trafiło na Kontakt 24 - wyjaśnił, że sytuacja miała miejsce we wtorek, około godziny 9:50 na strzeżonym przejeździe kolejowym w Lipcach Reymontowskich. - Podjechałem do kolejki aut jako trzeci i ciężarówka z opartym o nią szlabanem już stała wtedy po drugiej stronie przejazdu. Z tego, co udało mi się zaobserwować, kabina samochodu był pusta, a kierowca chodził w pobliżu, czyli nie zdecydował się na próbę wycofania - opisywał.

- Pierwszy pociąg wyraźnie zwolnił, a drugi, towarowy, nawet na chwilę się zatrzymał. Później, gdy oba już przejechały, szlabany się otworzyły i mogliśmy przejechać, ale mijając ciężarówkę widziałem ten szlaban cały czas oparty - opowiada Reporter24.

Przekazuje, że nie wie, co stało się dalej, ale kiedy godzinę później przejeżdżał tą samą trasą, ciężarówki już nie było. 

- Na szczęście nie doszło do zderzenia - podkreślił. 

Do zdarzenia doszło we wtorekKontakt 24/ mSlomka

Kolejarze przypominają o żółtych naklejkach

Rafał Wielgusiak z biura prasowego PKP PLK przekazuje, że do zdarzenia mogło dojść z powodu awarii samochodu ciężarowego.

- Jeżeli pojazd zatrzyma się w miejscu niebezpiecznym, trzeba jak najszybciej przekazać informację o tym przedstawicielom kolei. Numery alarmowe umieszczone są na żółtych naklejkach, które od 2018 roku znajdują się na każdym przejeździe kolejowym w Polsce - mówi Wielgusiak.

Podkreśla, że sprawne przekazanie informacji o niebezpieczeństwie na przejeździe może zapobiec tragedii. 

- Na każdej żółtej naklejce są też informacje dotyczące przejazdu kolejowego: jego numer i nazwa miejscowości. Dzięki temu, informacja może być przekazana bardzo sprawnie. Jeżeli jest taka konieczność, ruch kolejowy zostanie wstrzymany - zapewnia.

Czytaj w Konkret24: Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Na ratunek - rozrusznik

O podobną czujność apeluje też aspirant sztabowy Marzanna Boratyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi:

- Musimy mieć świadomość, że od momentu pojawienia się przeszkody na przejeździe, zaczynają upływać bezcenne sekundy, od których może zależeć, czy dojdzie do wypadku w ruchu kolejowym, czy też nie. Szybka informacja może ratować życie - mówi policjantka.

Boratyńska przypomina, że kierowcy samochodów osobowych mogą - w razie nagłej awarii na torach - użyć sposobu, dzięki któremu uda im zjechać bez włączonego silnika: należy włączyć bieg i przekręcić rozrusznik. To może jednak okazać się nieskuteczne w przypadku cięższych pojazdów. 

Policjantka wskazuje przy tym, że okoliczności zdarzenia w Lipcach Reymontowskich muszą zostać wyjaśnione. Niewykluczone bowiem, że kierowca ciężarówki nie tyle miał do czynienia z awarią, co po prostu zdecydował się wjechać na przejazd pomimo czerwonego światła.

- W takich przypadkach, kierowcy grozi do dwóch tysięcy złotych mandatu - wyjaśnia Boratyńska.

Czytaj też: Szlabany opuszczone, autokar z dziećmi jedzie dalej. "Minutę później przejechały tamtędy dwa pociągi"

Do zdarzenia doszło w Lipcach Reymontowskich
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:est, bż/ tam

Źródło: tvn24.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ mSlomka

Pozostałe wiadomości