Rektor UEK rezygnuje z zasiadania w prezydenckiej radzie, protest przeciwko "lex Tusk"

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich
TVN24
TVN24Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich

Profesor Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. W liście otwartym wyjaśnił, że jego decyzja ma związek z decyzją prezydenta o podpisaniu "lex Tusk".

"Zachowując największy szacunek dla obywateli naszego kraju, dla polskiego środowiska naukowego, zmuszony jestem poinformować o mojej decyzji o rezygnacji z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, powołanej przez pana prezydenta" - napisał w liście otwartym rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie profesor Stanisław Mazur.

"To była jedyna słuszna decyzja, jaką mogłem podjąć" - napisał rektor UEK, publikując list otwarty w poniedziałek wieczorem, w mediach społecznościowych.

Rektor UEK o "antydemokratycznym charakterze" ustawy "lex Tusk"

"W mojej opinii podpisanie przez pana prezydenta ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, to decyzja o wielkich i trudnych do przewidzenia konsekwencjach dla demokracji w Polsce" - ocenił.

"Mając na względzie bezsprzeczne wady prawne tej ustawy, ale także jej antydemokratyczny charakter, nie mogę pozostać bierny" - wyjaśnił.

Rektor UEK przyznał, że decyzję o rezygnacji podjął "z wielkim żalem". "Ale jestem głęboko przekonany, że nie można akceptować procesu degradacji porządku prawnego w Polsce i kluczowych mechanizmów nowoczesnego państwa prawnego opierającego się na solidnych podstawach zbudowanych ze stabilnych instytucji państwa. W mojej opinii ta ustawa przeczy tej logice" - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości