Okazuje się, że nawet w XXI wieku można zostać właścicielem wsi. Prawie 100-hektarową, wyludnioną wieś na Dolnym Śląsku zamierza kupić najbogatsza Polka Grażyna Kulczyk - donosi dziennik "Polska".
Chodzi o Rogóżkę, która leży 10 km od Stronia Śląskiego w powiecie kłodzkim. Władze gminy postanowiły wystawić wieś na przetarg. Mieszkańcy okolicznych wsi twierdzą, że widzieli Grażynę Kulczyk, jak oglądała teren. Co więcej, jest już właścicielką kilku hektarów w sąsiadującym z Rogóżką, Konradowie.
Opera w kamieniołomie
Jak pisze dziennik, o malowniczych okolicach dowiedziała się od mieszkającego w Konradowie Sławomira Pietrasa, dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu, z którym się dobrze zna. Pietras potwierdził "Polsce", że Grażyna Kulczyk kupuje tę wieś. We wsi jest stary kamieniołom, w którym ma w przyszłości zorganizować plenerowy festiwal operowy.
Władze Stronia Śląskiego nie potwierdzają jednak tej informacji: – Nic mi na ten temat nie wiadomo. Cały czas czekamy na zgłoszenia inwestorów, którzy zagospodarują teren. Żeby tak się stało, muszą stanąć do przetargu – mówi Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia. Wieś trafi pod młotek w połowie września.
Hektary za 13 mln zł
Cena wywoławcza to ponad 13 mln zł. I tak niewiele jak za całą miejscowość - pisze "Polska" i dodaje, że okolica jest naprawdę piękna, teren atrakcyjny, dookoła lasy - inwestor może tu wybudować domy, pensjonaty.
– Mógłbym podzielić miejscowość na działki, ale to byłby większy koszt. A tak jedna osoba zadecyduje, co tam powstanie – mówi burmistrz Łopusiewicz.
Kulczykówka?
Nowy właściciel będzie mógł również nadać wsi nową nazwę, np. nazwać ją własnym imieniem. Ze względu na to, że wieś jest wyludniona od prawie 30 lat, referendum nie będzie potrzebne: – W takich sytuacjach uchwałę podejmują radni. Ale kto wie – gdyby nazwa była ciekawa, to pewnie by się zgodzili – żartuje burmistrz.
Wieś powstała ponad 500 lat temu. Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia żyli tam ludzie. Prawie do końca lat 90. działał kamieniołom. Rogóżka zaczęła się wyludniać tuż po wojnie, kiedy ziemia została włączona w granice Polski.
Źródło: "Polska", APTN