Sejm zbierze się we wtorek po południu w związku z senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o ochronie granicy - przekazał po Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL. Początkowo izba miała rozpocząć pracę w środę i prowadzić je do czwartku. Zarządzono jednak dodatkowy dzień obrad. W poniedziałek ma się natomiast zebrać komisja, która rozpatrzy poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie granicy.
W piątek po południu odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Po rozmowach wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL przekazał, że w związku z senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o ochronie granicy Sejm zbierze się we wtorek o godzinie 14.30. Zastrzegł przy tym, że "może to jeszcze ulec zmianie".
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski przekazał zaś, że tego dnia po południu odbędzie się głosowanie nad poprawkami izby wyższej parlamentu. - Niektóre poprawki są satysfakcjonujące, i dobrze, że Senat je przyjął, ale nie wszystkie - powiedział poseł. - Dlatego mamy zaplanowane posiedzenie klubu jeszcze przed posiedzeniem i głosowaniami i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję o tym, jak nad niektórymi poprawkami będziemy głosowali - poinformował.
"Zmiany w kalendarzu prac Izby"
Początkowo rozpoczęcie posiedzenia Sejmu było planowane na środę.
Informację o zmianie w kalendarzu prac izby przekazał także szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka na Twitterze. Podał jednak, że początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 14 we wtorek. Poinformował, że obrady będą trwały łącznie trzy dni, czyli o jeden dzień dłużej niż planowano.
W poniedziałek ma się zebrać komisja, która rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o ochronie granicy.
Przyjęta w piątek przez Senat nowelizacja ustawy umożliwia między innymi wprowadzenie zakazu przebywania w części strefy nadgranicznej. Jedna z poprawek senackich przewiduje, że zakaz nie będzie obejmował dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji humanitarnych, które niosą pomoc na granicy. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Stan wyjątkowy na granicy
Do 2 grudnia - w związku z presją migracyjną - w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, który oznacza między innymi zakaz przebywania na tym obszarze - poza mieszkańcami - osób nieuprawnionych, między innymi dziennikarzy. Zakaz dotyczący mediów oznacza, że informacje z granicy pochodzą niemal wyłącznie od czynników oficjalnych - polityków i służb. Niemożliwe jest w związku z tym dziennikarskie, rzetelne weryfikowanie tych doniesień.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Verconer / Shutterstock