Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Źródło:
PAP, TVN24
Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej
Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci OnkologicznejTVN24
wideo 2/2
Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci OnkologicznejTVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.

W czasie przemówienia w Siedlcach po podpisaniu ustawy prezydent podkreślał, że "prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem polskiej ochrony zdrowia w zakresie walki z chorobami onkologicznymi prowadzimy od początku mojej prezydentury".

- W 2019 roku efektem tych prac była narodowa strategia onkologiczna, specjalna ustawa, której wypełnieniem w pierwszej kolejności był dokument narodowej strategii onkologicznej na lata 2020-2030 – mówił.

- Dzisiaj realizujemy etap jeden z najważniejszych i najpoważniejszych w realizacji tego dokumentu. Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną, sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, żeby w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi – zaznaczył.

Duda podkreślił, że "w zakresie onkologii sytuacja w kraju jest ogólnie zła". Jak mówił, "zapadalność na choroby onkologiczne będzie coraz większa", co - jak ocenił - "wynika paradoksalnie z poprawiającej się sytuacji społeczeństwa, w którym ludzie żyją coraz dłużej".

- Do tego dochodzą czynniki cywilizacyjne, środowiskowe, jak również te, które sami sprowadzamy na siebie poprzez palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwą dietę czy tryb życia, brak ruchu, coraz więcej pracy siedzącej, przez co zaniedbujemy higienę osobistą w zakresie higieny życia - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że mamy w Polsce już "prawie 200 tysięcy zachorowań (onkologicznych - red.) rocznie i to praktycznie po równo u kobiet i u mężczyzn".

- Śmiertelność na choroby onkologiczne jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia. W związku z tym walka z tymi chorobami musi być postawiona na absolutnie najwyższym poziomie - powiedział prezydent.

Wyjaśnił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została poprzedzona ewaluacją całego systemu placówek.

- Okazało się, że spośród 806 placówek na terenie Polski zajmujących się leczeniem onkologicznym - w 706 placówkach leczonych jest 20 procent pacjentów, zaś reszta chorych, czyli 80 procent, leczy się w ponad 90 placówkach. To pokazuje, że zaledwie 11 procent placówek leczy zdecydowaną większość pacjentów chorych onkologicznie, zaś w pozostałych to leczenie jest absolutnie niedostateczne i na niedostatecznym poziomie zarówno pod względem oceny pacjentów, jak i rzeczywistych możliwości tego leczenia - powiedział Duda.

Duda: Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy w ciągu sześciu miesięcy

Jak zaznaczył, "problem trzeba rozwiązać systemowo". - Stworzono trójstopniowy system leczenia onkologicznego, który będzie się odbywał w jednakowym stopniu na terenie całego kraju - w placówkach specjalnie ku temu wyznaczonych, po wcześniejszej ewaluacji - powiedział prezydent. - Będą one odpowiednio uzupełnione sprzętowo, aby realizować kompleksowe, sprawne i skuteczne leczenie onkologiczne pacjentów - wyjaśnił Duda.

- Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Sieć ruszy w ciągu 6 miesięcy. Kolejne jej etapy będą rozwijane, między innymi każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. W ciągu 12 miesięcy będzie uruchomiona infolinia, która będzie udzielała pełnej informacji i na której pacjenci będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej - zapowiedział.

Niedzielski: Krajowa Sieć Onkologiczna powstała w duchu dialogu

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że jest to szczególny dzień, gdyż podpisana ustawa "zjednoczyła wszystkich we wspólnym myśleniu, jak rozwiązywać problemy onkologiczne".

Jak mówił, w pracach nad Krajową Siecią Onkologiczną duży wkład mieli sami pacjenci. - Wszystkie rozwiązania, które dotyczą bezpośrednio pacjentów, były konsultowane z organizacjami pacjentów. Oczywiście te dyskusje nie zawsze przebiegały spokojnie, jednak to było prawo, które się wykuwało w dialogu między stroną rządową, między panem prezydentem, między organizacjami pacjenckimi, środowiskiem lekarskim, medycznym - powiedział minister.

Jak dodał, Krajowa Sieć Onkologiczna jest "pierwszym propacjenckim rozwiązaniem, które powstawało od początku do końca w duchu dialogu".

Wskazał, że nowością dla pacjentów będzie instytucja Koordynatora. - To osoba, która ma "za rękę" przeprowadzić pacjenta w tym trudnym okresie choroby. Koordynator ma umówić pacjenta na diagnostykę, pilnować czasu, żeby kolejne badania, albo też terapia, odbywały się odpowiednich odstępach czasowych. To koordynator organizuje dla pacjenta konsylium - zaznaczył Niedzielski.

To rozwiązanie - jak mówił - realizuje kolejny postulat Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli to, że "każdy pacjent będzie korzystał z tej samej najlepszej, opartej na standardach międzynarodowych wiedzy, jak skutecznie leczyć".

Podkreślił, że pacjent w tym trudnym dla niego okresie będzie mógł zawsze zadzwonić na telefon, który w pilotażu - jak wskazał minister - był odbierany 24 godziny na dobę. - To jest to realne wsparcie, które spowoduje, że pacjent nie będzie zagubiony w chorobie - dodał szef MZ.

Krajowa Sieć Onkologiczna

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Planowana jest poprawa organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna jest kolejnym etapem w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Autorka/Autor:ft,js/ prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl