TVN24 | Polska

Platforma Obywatelska chce "uzdrowić Polskę". Przedstawiła plan

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Borys Budka o planie "Uzdrowimy Polskę"
Borys Budka o planie "Uzdrowimy Polskę"Zdjęcia organizatora
wideo 2/21
TVN24Borys Budka o planie "Uzdrowimy Polskę"

Platforma Obywatelska przedstawiła plan reformy ochrony zdrowia pod tytułem "Uzdrowimy Polskę". Zakłada on między innymi stworzenie sieci stu szpitali "bezlimitowych", przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków i uruchomienie oddziałów "rehabilitacji pocovidowej".

Platforma Obywatelska zaprezentowała w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy ochrony zdrowia zatytułowany "Uzdrowimy Polskę". - Chcemy wam zaproponować coś, czego w powojennej historii nie było. Wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa - zadeklarował Budka.

Jak podkreślił, aby tego dokonać, należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w ochronie zdrowia. - Niestety w ostatnich dniach, miesiącach Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Trzeba to zmienić - przekonywał szef Platformy.

Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tysięcy osób. - Co więcej nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą, chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego, że nie było dla nich miejsca w polskich placówkach - mówił lider PO.

Borys BudkaTVN24

Badanie wszystkich Polaków i "sieć szpitali bezlimitowych"

Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się między innymi propozycja sporządzenia "bilansu zdrowotnego Polaków". Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. - Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków, począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach - zapowiedział polityk.

Szef PO obiecał też stworzenie "sieci stu szpitali bezlimitowych". W placówkach tych - jak mówił - leczeni byliby ci, których zdiagnozowano wcześniej w ramach "bilansu zdrowotnego Polaków".

Platforma zaproponowała też utworzenie "oddziałów rehabilitacji pocovidowej". Niedługo po zakończeniu konferencji PO Ministerstwo Zdrowia ogłosiło na Twitterze, że "w przyszłym tygodniu ruszy projekt szerokiej rehabilitacji postcovidowej".

- Nasz program można sprowadzić do jednego zdania: człowiek jest najważniejszy, nie polityka, nie urzędy, ale właśnie człowiek - podsumował Budka.

Skąd wziąć 100 miliardów złotych?

Budka przyznał, że realizacja programu zdrowotnego to koszt około 100 miliardów złotych. Środki te - według niego - mogłyby pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez Narodowy Bank Polski i spółki skarbu państwa, a także z likwidacji niektórych absurdalnych - zdaniem Budki - wydatków budżetowych, jak na przykład dotacji na przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka czy dla TVP oraz inwestycji typu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Arłukowicz: utworzymy sieć białych szpitali

Europoseł PO Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu sieci białych szpitali, czyli chronionych przed wirusem, w których leczone byłyby tylko osoby niezainfekowane. - Utworzymy sieć białych szpitali przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą - powiedział. Remedium na brak kadr jest - zdaniem PO - rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy. - Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna - mówił Arłukowicz.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości