Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. Minister przekazał nowe dane

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Rok od wybuchu pandemii
Rok od wybuchu pandemiiTVN24
wideo 2/21
TVN24Rok od wybuchu pandemii

Mamy 15 250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Adam Niedzielski był w czwartek rano gościem programu "Tłit" w wp.pl. Przekazał dane dotyczące zakażeń przed opublikowaniem codziennego raportu resortu.

Jak podał, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 15 250 nowych przypadków infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 i 296 zgonów osób zakażonych. W opublikowanym później komunikacie resortu znalazła się jednak niższa liczba zgonów w całej Polsce - 289.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1,7 miliona zakażeń. Zmarło ponad 44,5 tysiąca osób.

Niedzielski: prawdopodobnie jutro decyzja w sprawie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką

Niedzielski był pytany w WP, czy popiera szczepienie ozdrowieńców jedną dawką szczepionki. - Raczej tak, ale proszę nam jeszcze dać jeden dzień, dwa. Ja ogłoszę prawdopodobnie jutro ostateczną decyzję, bo ja jeszcze konsultuję to z agencją od strony technologii i taryfikacji, i ze specjalnym zespołem do spraw szczepień - odpowiedział.

Dodał, że resort rozpatruje też wydłużenie przerwy między dwoma dawkami szczepionki, co "pomoże zwiększyć tempo szczepień".

- Tutaj mamy taki sam punkt widzenia z Radą Medyczną, z panem premierem. Chcemy, żeby te okresy między szczepieniami były też wychodzące naprzeciw dowodom naukowym, to znaczy, żebyśmy jednak w ramach charakterystyki produktu leczniczego te okresy definiowali, stąd czekamy na decyzję ekspertów - powiedział.

Niedzielski dopytywany, o ile będzie wydłużony okres między przyjmowaniem dawek szczepionki odparł, że "będzie to zdefiniowane do każdego produktu inaczej". Poinformował, że decyzja w sprawie wydłużenia zapadnie jeszcze w tym tygodniu.

Rok od pierwszego potwierdzonego zakażenia

W czwartek minął rok od potwierdzenia pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 4 marca 2020 roku infekcję potwierdzono u Mieczysława Opałki, 66-latka z województwa lubuskiego.

Czytaj więcej: Przypominamy i podsumowujemy 12 miesięcy epidemii w Polsce

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Pozostałe wiadomości