TVN24 | Polska

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
mjz
//now
Źródło:
TVN24, PAP
Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwa
Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwaTVN24
wideo 2/8
TVN24Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwa

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza dla wracających do kraju obywateli? Czym różni się kwarantanna od izolacji?

PANDEMIA KORONAWIRUSA. RAPORT TVN24.PL >>>

Mateusz Morawiecki przekazał w piątek wieczorem, że rząd "zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego", co pozwala "nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa".

Jednym z nich będzie 14-dniowa kwarantanna domowa dla wszystkich wjeżdżających na terytorium RP obywateli.

Kto nie będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie?

- Osoba przekraczająca granicę będzie wypełniała kartę pobytu deklarującą miejsce spędzenia kwarantanny. Jeżeli nie ma takiego miejsca lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w swoim domu, wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać - informował na piątkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Obowiązkowa kwarantanna nie będzie dotyczyć osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale na co dzień pracują w kraju sąsiednim i w związku z tym regularnie przekraczają granicę, a także kierowców transportu kołowego, na przykład autobusów i busów - czytamy na stronie internetowej polskiego rządu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o kwarantannie wracających do kraju obywateli TVN24

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic państw. Numer infolinii: +48 22 523 8880

Czym jest kwarantanna?

1. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, ale które miały potwierdzony kontakt z osobą, która mogła być chora, zakażona, która mogła mieć objawy, a te objawy mogą się pojawić w ciągu najbliższych 14 dni.

2. Jeżeli mamy do czynienia z większą liczbą osób, przeznaczane są obiekty do kwarantanny - na przykład internat.

3. Obiekt kwarantanny jest objęty ochroną przez służby porządkowe - przez ochronę, przez policję czy straż pożarną. W takim obiekcie muszą być spełniane wszystkie wymogi - zgodnie z wytycznymi ustawy - związane z prowadzeniem kwarantanny większej liczby osób.

4. Specjalnym rodzajem kwarantanny jest kwarantanna domowa - dotyczy ona na przykład jednej osoby albo całej rodziny, która przebywa w swoim miejscu zamieszkania. 

a. Kwarantanna domowa nie polega tylko na tym, że dana osoba nie chodzi do pracy czy do szkoły. Ona polega na odosobnieniu osoby, która decyzją powiatowego inspektora sanitarnego została skierowana na kwarantannę domową. Taka osoba nie może kontaktować się z żadną inną osobą

b. Oznacza to, że taka osoba nie może na przykład odebrać paczki od listonosza czy otworzyć drzwi i odebrać pizzy od dostawcy. 

c. Kwarantanna w warunkach domowych oznacza dwutygodniowy pobyt w domu. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy u osoby poddanej takiej kwarantannie, wówczas natychmiast zostaje ona przywieziona do oddziału chorób zakaźnych.

Czym jest izolacja?

1. Izolacja to odosobnienie osoby chorej od pozostałych osób - najczęściej w szpitalu - w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

2. Taką osobę izolujemy najczęściej w specjalnej izolatce - po to, żeby ją wyleczyć i żeby nie przenieść na inne osoby materiału biologicznego, którym jest zakażona.

3. Z osobą izolowaną kontaktuje się wytypowany do tego personel w jednorazowej odzieży ochrony biologicznej.

Czym jest izolacja? Joanna Narożniak wyjaśnia
Czym jest izolacja? Joanna Narożniak wyjaśnia TVN24

84 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce - ogłosiło w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba chorych w kraju zwiększyła się do 84. Dwie osoby zmarły.

Nowe przypadki dotyczą dwóch osób z województwa świętokrzyskiego (Starachowice), dwóch z województwa pomorskiego (Gdańsk), trzech z województwa dolnośląskiego (dwa to Wrocław i jeden Bolesławiec), pięć z województwa lubelskiego (Lublin), trzech z województwa łódzkiego (Łódź) oraz jednego z województwa opolskiego (Opole).

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:pp, mjz //now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości