Dziś w kampanii premier Ewy Kopacz kolej na Śląsk. Przed wtorkowym wyjazdowym posiedzeniem rządu w Katowicach spotyka się tam z mieszkańcami. Premier przyjechała pociągiem, zgodnie z hasłem kampanii "Kolej na Ewę".
Premier z dworca udała się - pieszo - na Plac Kwiatowy, by później - tramwajem - pojechać na spotkanie z przedstawicielami Central Związków Górniczych. Po około godzinnym spotkaniu wybierze się do nowo otwartej siedziby Muzeum Śląskiego.
Po drodze Kopacz zatrzymywała się, by porozmawiać z mieszkańcami. Niektórzy pytali o emigrację, inni - o lasy państwowe czy ułatwienia dla młodych przedsiębiorców. - Jako lekarz chciałam błagać panią o profilaktykę, bo stopień wzrostu cukrzycy jest po prostu straszny. (..) Ja mam taką malutką firmę, proszę o jakieś ułatwienia prawne. Prowadzę firmę dietetyczną i muszę zatrudniać dietetyczkę na umowę śmieciową - apelowała jedna z mieszkanek Katowic.
- Za chwilę uruchomimy program walki z otyłością w Polsce, więc zapraszam do współpracy - odpowiedziała premier.
Wcześniej młody chłopak mówił, że jego dziadek, który ma 72 lata musiał wyemigrować do Islandii. - Bo tam ma szansę na zatrudnienie, dzięki temu, że jest świetnym fachowcem. Ma w Polsce emeryturę, ale ona jest głodowa - ocenił. Chłopak szedł za premier kilkadziesiąt metrów, ale nie doczekał się odpowiedzi.
Napięty program
Członkowie rządu mają własny program pobytu na Śląsku. - Od rana na Śląsku są już moi ministrowie, którzy mają harmonogram swoich spotkań. Wieczorem zdadzą mi z nich sprawozdanie - mówiła Kopacz dziennikarzom przed wyjazdem na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Na przykład minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak miała rozmawiać z pracownikami PKP Cargo, a szefowa MSW Teresa Piotrowska wziąć udział w konferencji o poszukiwaniach osób zaginionych. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska miała się spotkać z przedstawicielami środowiska akademickiego z regionu.
Wicepremier i szef MON, Tomasz Siemoniak planował odwiedzić zakłady Rosomak Siemianowice Śląskie, a minister skarbu państwa – Andrzej Czerwiński - spotkać się z ratownikami górniczymi. Na Śląsk wybierali się też m.in. szef MSZ Grzegorz Schetyna, by spotkać się z przedstawicielami organizacji Polaków mieszkających na Zaolziu oraz minister zdrowia prof. Marian Zembala, który miał zaplanowane spotkanie z mieszkańcami i służbą medyczną w Rudzkim Inkubatorze.
Program dla Śląska
Wizytę zakończy wtorkowe wyjazdowe posiedzenie rządu, na którym ma być przyjęty Program Śląsk 2.0 - nazywany dotąd potocznie Programem dla Śląska.
- Cel ma być jeden: Śląsk ma być sercem przemysłowym Polski. I to serce ma bić i promieniować na całą Polskę. Te szanse, które dajemy tym programem, spowodują, że to właśnie na Śląsku te wszystkie przemysłowe rzeczy będą, szczególnie przemysł ciężki i przemysł (...) wydobywczy związany z kopalniami - zaznaczyła premier.
Prócz tego rząd zajmie się sprawozdaniem z działalności pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, projektem ustawy o rewitalizacji, a także projektami uchwał ws. zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania nowych Regionalnych Programów Operacyjnych dla pięciu województw, w tym śląskiego.
Autor: eos//rzw,tr / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24