Trzaskowski o "wykonaniu drugiego kroku". "Będziemy mogli zająć się rozwiązywaniem prawdziwych problemów"

Źródło:
PAP
Trzaskowski "wykonaniu drugiego kroku"
Trzaskowski "wykonaniu drugiego kroku" TVN24
wideo 2/6
Trzaskowski "wykonaniu drugiego kroku" TVN24

Jeżeli wygramy w większości województw, to wykonamy drugi krok, który przyczyni się do tego, że będziemy mogli zająć się rozwiązywaniem prawdziwych problemów i że położymy kres populizmowi - mówił w sobotę w Pabianicach (Łódzkie) wiceprzewodniczący PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W sobotę w Pabianicach zorganizowano konwencję samorządową Koalicji Obywatelskiej z udziałem m.in. kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i innych kandydatów KO.

Trzaskowski przyznał, że w wyborach parlamentarnych 15 października został wykonany pierwszy krok, bo - jak podkreślił - gdyby nie zwycięstwo koalicji 15 października, nie mielibyśmy w pełni demokratycznej Polski, powrotu do praworządności i przestrzegania praw obywatelskich.

Wskazał, że to samorządowcy przez ostatnie lata stali na straży przestrzegania praw i brali na siebie odpowiedzialność oraz wyzwania i dlatego - jak zaznaczył - samorząd jest tak ważny. Trzaskowski zwrócił uwagę m.in. na wprowadzenie miejskich programów in vitro i szczepień na HPV, zapewnienie pacjentkom dostępu do lekarzy bez klauzuli sumienia w szpitalach, wdrażanie polityki senioralnej i programów pomocy dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi oraz rozwiązywanie problemu mieszkalnictwa.

- Na tym to polega, w każdym problemie, który się pojawiał w tych ostatnich latach samorząd starał się go rozwiązywać. (…) W ten sposób odpowiadaliśmy na to, co najważniejsze. Dlatego samorząd jest tak ważny. On jest ważny dlatego, że musimy zakończyć erę populizmu, ale on jest również ważny dlatego, że możemy się skoncentrować w nim na rozwiązywaniu problemów - powiedział prezydent Warszawy.

Dodał, że etap zajmowania się i rozwiązywania najważniejszych problemów w Polsce jest nadal przed samorządowcami. - Tylko różnica jest olbrzymia, bo z rządem Donalda Tuska będziemy tworzyli synergię, będziemy ze sobą współpracować. Rząd nie będzie odwrócony tyłem do samorządu, jak to miało miejsce przez osiem ostatnich lat, nie będzie niszczył samorządu, nie będzie zabierał pieniędzy. Będzie dokładnie na odwrót. Razem będziemy rozwiązywali problemy, będziemy stawali w obliczu tych najważniejszych wyzwań, które stoją przed nami - mówił wiceprzewodniczący PO.

Trzaskowski: położymy kres populizmowi

Poinformował, że 600 mld zł z KPO będzie w dużej mierze przeznaczone na modernizację Polski oraz trafi do samorządów. - Również dlatego wybory samorządowe są tak bardzo ważne, bo to właśnie samorządowcy wiedzą, jak wydawać te pieniądze w sposób najbardziej efektywny, co udowodniliśmy i w Warszawie, i w Łodzi, i w Pabianicach - zaznaczył Trzaskowski.

Gospodarz Warszawy przekonywał, że kwestie związane z bezpieczeństwem, problemem migracji, walce z ociepleniem klimatycznym i czyste powietrze, to zadania realizowane zarówno przez rząd, jak i samorząd. - Nie da się stawiać czoła tym wyzwaniom bez silnego samorządu. (…) Dziś to właśnie ministrowie rządu Donalda Tuska, samorządowcy stają razem i zastanawiają się nad tym, jak budować odporność na to wszystko, co może się przydarzyć. Na wyzwania zmieniającego się klimatu, migracji, związane ze sztuczną inteligencją i również zadania dotyczące bezpieczeństwa - podkreślił.

Czytaj również: Tusk: zmienimy praktykę, wyrok Przyłębskiej nie będzie ciążył na życiu kobiet

Wiceprzewodniczący PO zaapelował o mobilizację, bez której - jak mówił - może nie być wygranych w sejmikach wojewódzkich. - Mało się o tym mówi, ale pamiętajcie o tym - i (prezydent Łodzi - red.) Hanna Zdanowska wie o tym jak mało kto - jak trudno zarządza się miastem w momencie, kiedy ma się upolityczniony sejmik, zajęty przez populistów, którzy robią absolutnie wszystko, żeby tylko i wyłącznie przeszkadzać - wyjaśnił Trzaskowski.

- Dlatego, jeżeli wygramy w większości województw, to wykonamy drugi krok, który przyczyni się do tego, że będziemy mogli zająć się rozwiązywaniem prawdziwych problemów i że położymy kres populizmowi - dodał.

Zdanowska: te wybory są równie ważne, jak te 15 października

Ubiegająca się o swoją czwartą kadencję prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwracała uwagę na chęć współpracy ze strony rządu.

- Widzimy zrozumienie dla naszych potrzeb, bo przecież miasta, miasteczka, wioski to nie jest prezydent, burmistrz wójt, tylko wspólnota, którą tworzymy wspólnie. Chcemy tak zarządzać, żeby ona czuła się gospodarzem swojego terenu, żeby czuła, że to od niej zależy, czy ze środków, które pozyskamy zbudujemy szkołę, przedszkole, żłobek, czy drogę. Te wybory są równie ważne, jak te 15 października. Jeżeli nie zawalczymy o nasze małe ojczyzny, to strasznie trudno będzie naszemu rządowi wprowadzać te wszystkie bardzo istotne i potrzebne dla nasz wszystkich reformy - powiedziała Zdanowska.

Podczas konwencji zaprezentowano liderki list KO do Sejmiku Województwa Łódzkiego, którymi są: Joanna Skrzydlewska, Małgorzata Grabarczyk, Magdalena Werstak, Magdalena Spólnicka i Justyna Kulig oraz kandydatów na prezydentów miast: Hannę Zdanowską (Łódź), Łukasza Więcka (Radomsko), Michała Pabicha (Sieradz), Marlenę Wężyk-Głowacką (Piotrków Trybunalski), Arkadiusza Rożniatowskiego (Bełchatów), Andrzeja Michałkiewicza (Kutno), Konrada Pokorę (Zduńska Wola), Barbarę Klatkę (Tomaszów Mazowiecki) i Łukasza Wróblewskiego (Zgierz).

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl