Sejm zdecydował we wtorek o skierowaniu do pierwszego czytania wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Rzecznik rządu powiedziała, że PO być może poprze powołanie komisji. Szef PiS nazwał przegłosowanie wniosku "działaniem proputinowskim". Podobnie ocenił tę decyzję Antoni Macierewicz (PiS), który przeprowadzał likwidację WSI. - Należy to widzieć w wymiarze walki o wpływy rosyjskie w Polsce - stwierdził.
Za utrzymaniem tego punktu w porządku obrad zagłosowało we wtorek 272 posłów, przeciwko było 147, a 7 wstrzymało się od głosu.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. WSI zaplanowano na piątek.
Macierewicz: próba rehabilitacji agentury wpływu
Zgodnie z propozycją Twojego Ruchu, komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.
Antoni Macierewicz (PiS), którego wniosek dotyczy w szczególnym stopniu, uznał, że "to jest próba rehabilitacji tych służb, które były kształtowane przez GRU i specnaz, czyli przez te siły, które dzisiaj okupują Ukrainę wschodnią".
Ocenił, że to "próba rehabilitacji agentury wpływu". - Należy to widzieć w wymiarze walki o wpływy rosyjskie w Polsce - dodał Macierewicz.
"Działanie antypolskie, antypaństwowe i proputinowskie"
Po głosowaniu z dziennikarzami spotkał się w Sejmie Jarosław Kaczyński. Powiedział, że WSI były bezpośrednim następcą służb PRL, czyli "długiego ramienia Moskwy". - To, że one trwały tak długo w III RP, to była bardzo głęboka patologia, którą trzeba było zlikwidować - powiedział Kaczyński.
Prezes PiS stwierdził, że w Polsce funkcjonuje "potężne lobby prorosyjskie". Według niego, przegłosowanie wniosku ws. komisji śledczej ds. WSI jest "zwycięstwem tego lobby". - Wszyscy, którzy głosowali za tym, w jakimś sensie to lobby co najmniej poparli, albo po prostu do niego należą - dodał.
Dodatkowo - jak uznał Kaczyński - rozliczanie likwidatorów WSI to "akt zemsty" ze strony oficerów GRU, którzy w przeszłości tworzyli polskie wojskowe służby. - To jest działanie przeciwko interesom państwa polskiego, to jest działanie antypolskie, antypaństwowe i proputinowskie - podkreślił.
I stwierdził, nawiązując do głosowania: - W Polsce mamy do czynienia z aktem Sejmu proputinowskim, aktem, który godzi w najbardziej elementarne interesy państwa polskiego.
Dodał, że inicjatorzy komisji śledczej ds. WSI poniosą za to odpowiedzialność.
Rzecznik rządu: być może poprzemy
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że nie wiadomo, czy komisja śledcza powstanie, ale PO nie wyklucza poparcia dla powstania komisji. - Jeżeli zakres prac komisji będzie racjonalny i będzie dawał możliwość zbadania tej sprawy i wyjaśnienia wielu rzeczy, to tak, poprzemy - powiedziała.
- Nie może być tak, że ktoś może być bezkarny - stwierdziła.
Wniosek "palikotowców"
Wnioskodawcy z Twojego Ruchu postulują, aby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego opublikowania przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Komisja miałaby też przyjrzeć się przyczynom umorzenia pod koniec 2013 r. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r.
Komisja śledcza
Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.
Autor: pk//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24