Rusza Jubileuszowy festiwal NURT. 11 nominacji dla reportaży Warner Bros. Discovery

Źródło:
tvn24.pl
Martyna Wojciechowska o dokumencie "A jeśli jutro wojna się skończy?"
Martyna Wojciechowska o dokumencie "A jeśli jutro wojna się skończy?"TVN24
wideo 2/3
Martyna Wojciechowska o dokumencie "A jeśli jutro wojna się skończy?"TVN24

W poniedziałek rusza jubileuszowa, 30. edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Pokazy nominowanych produkcji odbywać się będą w Kieleckim Centrum Kultury przez cztery dni. Wyróżnionych zostało 11 produkcji zrealizowanych przez Warner Bros. Discovery.

NURT to festiwal niezależny, który - jak zaznaczają organizatorzy - zwraca uwagę na to, że tradycyjne rozróżnianie filmów dokumentalnych i telewizyjnych reportaży jest anachroniczne. Organizatorem jest Kieleckie Centrum Kultury, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Krzysztof Miklaszewski. 

Pokazom konkursowym towarzyszą warsztaty, spotkania, wernisaże i projekcje specjalne, w tym nocne maratony filmu dokumentalnego.

Jedenaście nominacji dla produkcji WBD

Wśród 34 nominowanych filmów znalazło się aż 11 produkcji Warner Bros. Discovery, które zostaną zaprezentowane podczas dziewięciu pokazów konkursowych. O uznanie jury powalczą między innymi:

"A jeśli jutro wojna się skończy" - reż. Martyna Wojciechowska i Hanna Jewsiewiecka.

Nie chcą, by nazywać je "ofiarami". Mówią o sobie "ocalone". Iryna, Galina, Yuliia, Liudmyla przeżyły rosyjską niewolę. Przetrwały tortury i gwałty, a teraz chcą żyć dalej. Są nie tylko bohaterkami filmu Martyny Wojciechowskiej "A jeśli jutro wojna się skończy?", lecz także bohaterkami w prawdziwym życiu. Zdecydowały się pokazać twarze i opowiedzieć głośno o okrucieństwach, które spotkały je ze strony Rosjan. Świadectwo ocalonych przypomina o tym, że wojna w Ukrainie trwa już dziewięć lat, bo Irynę Rosjanie zabrali z domu w 2014 roku, Liudmylę "aresztowano" w 2019, Yuliię w 2021, a Galinę w 2022 roku. W niewoli rosyjskiej wciąż przebywają tysiące ukraińskich kobiet. Ich historie to dowód, że przemoc seksualna jest używana jako broń na wojnie.

"Dzieci na eksport" - reż. Magdalena Gwóźdź

18-letnia Marta, wychowanka zakonnego domu dziecka, zostaje wysłana do sycylijskiej rodziny. Tam jest zmuszana do pracy oraz napastowana seksualnie. Ucieka z Włoch i stara sobie poradzić ze wszystkim, co ją spotkało. Kto wysyłał wychowanków polskich domów dziecka za granicę? Co dostawał w zamian? Dlaczego ten proceder nigdy nie został wyjaśniony przez polskie organa ścigania?

"Inwestorki - oszuści internetowi" - reż. Mariusz Zieliński, współpraca Ewa Wąsek

Internetowe reklamy, tajemnicze platformy i ogromne zyski. Sieć pełna jest filmów, w których oszuści podszywają się pod znane osoby. Jak nie dać się oszukać?

"Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" - reż. Ewa Galica

Dwa lata po ataku Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji na najbogatszych rosyjskich oligarchów Ewa Galica z "Superwizjera" TVN postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille i jachty. W filmie "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" Galica rozmawia między innymi z hiszpańskim prokuratorem, który od 20 lat, ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię, a teraz prowadzi najtrudniejszą sprawę w swojej karierze. W filmie występuje też amerykański biznesmen Bill Browder, którego Putin wydalił z Rosji, a jego prawnik Siergiej Magnitski został zamordowany w rosyjskim więzieniu. O swoim śledztwie opowiada szef zespołu dziennikarzy OCCRP, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Ewa Galica, podążając za pieniędzmi wyprowadzonymi z Rosji, dociera aż na Teneryfę, gdzie spotyka zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy Rosjan. 

"Ludzie, których mijamy" - reż. Marcin Jakóbczyk, współpraca Tomasz Lusawa

Wielu polskich seniorów żyje w skrajnej biedzie. Według szacunków nawet 300 tysięcy emerytów musi dokonywać wyboru, czy kupić jedzenie, leki, czy opłacić rachunki. - Sprzedaję żur na ulicy, żeby nie umrzeć z głodu – wyznaje pani Ewa, jedna z bohaterek reportażu.

"Matka za kratami" - reż. Bartosz Żurawicz

25 dzieci siedzi w więzieniu w Grudziądzu. Są tam od pierwszych dni życia. Najstarszy z nich jest Natan, ma trzy lata. Matka, z którą odsiaduje wyrok, do celi trafiła za rozbój. Jak wyglądają oddziały, w których kraty łączą się z zabawkami i kolorowymi rysunkami przywieszonymi do sufitu? Jak wygląda dzieciństwo w więzieniu i dlaczego funkcjonariuszom Służby Więziennej nie wolno w tym oddziale zakładać munduru? Dlaczego sąd rodzinny pozwala być matką kobiecie, która nie nauczyła się dotąd zmieniać pieluszki, chociaż wcześniej urodziła pięcioro dzieci? I wreszcie, czy wychowywanie dziecka za więziennymi murami sprawia, że kobieta szybciej się resocjalizuje?

"Polska podzielona" - reż. Marcin Gutowski

Podzielona Polska, podzieleni Polacy. Polaryzacja na tle politycznym jeszcze nigdy w tym wieku nie była tak głęboka, jak teraz. Pokazują to badania i codzienne, zwykłe, ludzkie obserwacje. Pokazują to również reporterskie doświadczenia Marcina Gutowskiego. Reporter "Czarno na białym" przez wiele tygodni jeździł w różne miejsca Polski. W miastach i na wsiach spotykał się z ludźmi różnych pokoleń, zawodów i poglądów politycznych. Jednocześnie wraz z ekspertami analizował przyczyny, anatomię i konsekwencje podziałów w polskim społeczeństwie. Reporterzy "Czarno na białym" chcieli też przekonać się, czy osoby będące zwolennikami skrajnie różnych politycznych wizji Polski potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać.

"Polskie Alcatraz" - reż. Agnieszka Madejska, Bartosz Józefiak

To reportaż opowiadający o tym, co się dzieje na budowie wartej 25 mld inwestycji Orlenu pod Płockiem. Pracownicy kompleksu Olefiny opowiedzieli dziennikarzom o wyzysku, nieodpowiednim traktowanie i skandalicznych warunkach zakwaterowania.

"To nie jest kraj dla kobiet" - reż. Aneta Regulska

Prawo i Sprawiedliwość pod koniec kampanii wyborczej na swoje sztandary wyciągnęło kobiety. Według narracji płynącej z wystąpień Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków nigdy tak dobrze kobietom w Polsce się nie żyło, jak w ostatnich ośmiu latach, a piekło kobiet było za Tuska. I mówią to politycy partii, która poprzez swoje działania zmusiła kobiety do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci, a te, które się temu sprzeciwiały na ulicach, pałowała i nasyłała na nie bojówki narodowców. Politycy partii, która ograniczyła lekarzom prawo do stosowania wiedzy medycznej i sprawiła, że na oddziałach ginekologicznych umierały pacjentki. Politycy partii, którzy nie wahają się przed publicznym wyśmiewaniem i lekceważącym traktowaniem kobiet. To nie jest kraj dla kobiet - mówią bohaterki reportażu Anety Regulskiej.

"Zaporoże. W środku ofensywy" - reż. Michał Przedlacki

W 2022 roku putinowska Rosja w pełnej skali napadła na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi nadludzkim wysiłkiem stawili opór. Teraz ukraińska armia przystąpiła do ofensywy, by odbić z rąk agresora południowe i wschodnie tereny kraju usłane polami minowymi i poprzecinane kilometrami rosyjskich okopów. Rozpoczął się kolejny etap boju o wolność. Mimo niemal całkowitej blokady informacyjnej reporter "Superwizjera" Michał Przedlacki został dopuszczony na szpicę ukraińskiego ataku. Zobaczył, jaką cenę płaci się za wydzieranie ziemi z rąk okupanta. W czasie walk był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze biorą do niewoli rosyjskiego żołnierza. Jak skończyła się ta historia?

"Zdradzony przez państwo" - reż. Marek Osiecimski

Jeden człowiek – dwa procesy. Wojciech Kwaśniak, były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego, występuje przed sądami w dwóch rolach. Pokrzywdzonego, bo w 2014 roku został prawie na śmierć pobity przed własnym domem. To, jak orzekł w lutym sąd w Warszawie, miało związek, z tym że zainteresował się nieprawidłowościami w SKOK-u Wołomin. Co ciekawe, a może szokujące, w drugim procesie ten sam urzędnik państwowy jest oskarżonym. Prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego oskarżyła go o to, że będąc członkiem grupy przestępczej, swoim działaniem czy raczej zaniechaniem, miał umożliwić wyprowadzanie pieniędzy ze SKOK-u. Tego samego, który zaczął kontrolować, a kontroli tej omal nie przypłacił własnym życiem. 

*** Gala finałowa odbędzie się w piątek, 22 listopada.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Embraer 190, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu, mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podały portal Euronews i niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia. - Baku oczekuje, że strona rosyjska przyzna się do zestrzelenia azerskiego samolotu - przekazał Reutersowi informator związany ze śledztwem. W środę siły rosyjskie odpierały atak ukraińskich dronów na stolicę Czeczenii, gdzie miał wylądować samolot.

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, Kommiersant, tvn24.pl, Reuters

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24