600 tysięcy złotych miało wystarczyć, ale nie wystarczyło. Marcin Dubieniecki, znany adwokat podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i wyłudzenie publicznych pieniędzy, nie wyjdzie za kaucją, bo sąd rozpatruje złożone w ostatniej chwili przez prokuraturę zażalenie w sprawie nałożenia na podejrzanego kaucji. Tego, jak działa kaucja w polskim prawie dowiadywał się reporter magazynu "Polska i świat", Patryk Rabiega.
Poręczenie majątkowe jest w polskim prawie środkiem zapobiegawczym pozwalającym podejrzanemu na odzyskanie na moment wolności, jednak przepisy nie regulują tego, kiedy może, a kiedy nie może zostać zastosowane przez sąd.
Kaucja i jej wysokość
- Zastosowanie środka zapobiegawczego jest decyzją sądu. Swobodną, ale nie dowolną - tłumaczy Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Takim środkiem w przypadku poręczenia majątkowego mogą być pieniądze, ale też papiery wartościowe lub hipoteka na nieruchomości. Wpłacenie kaucji wiąże się ze zobowiązaniem podejrzanego do stawiania się na każde wezwanie służb po wyjściu z aresztu oraz z powstrzymaniem się go przed próbami wpływania na świadków w ewentualnym procesie. Jeżeli te przepisy złamie - swoje poręczenie straci.
Wysokość poręczenia majątkowego powinna być taka, by podejrzanemu nie zależało na jej utracie. Dlatego sąd - orzekając wysokość kaucji - powinien wziąć pod uwagę sytuację materialną takiej osoby, rozmiar wyrządzonej szkody jak i charakter popełnionego czynu.
Kaucje różnią się więc znacznie wysokością. Zaczynają się od tysiąca-dwóch tysięcy złotych, a kończą na kwotach milionowych w przypadku osób wyjątkowo zamożnych.
- My też tylko szacujemy tę sytuację majątkową - mówi Barbara Zawisza ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, tłumacząc, że sędziowie mają często problemy z jej określeniem, bo majątki osób często są na przykład rozłożone lub przepisane na innych członków rodzin.
Co istotne, wnioskować o poręczenie majątkowe może nie tylko prokuratura, ale również obrona i sam podejrzany. W tym ostatnim przypadku, deklaruje on, jaką kwotę jest w stanie zapłacić w określonym terminie.
Autor: adso//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24