Katolicy za lustracją duchownych

 
Katolicy chcą lustacji duchownych
Źródło: TVN24

Z badań przeprowadzonych na zlecenie tygodnika "Niedziela" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) wynika, że 67 proc. katolików opowiada się za lustracją duchownych.

Respondentom zadano trzy pytania: Jaką ma Pan(i) opinię w sprawie lustracji? Jaki byłby stosunek Pana(i) do księdza, który miał w przeszłości jakieś kontakty ze służbami (UB i SB) PRL-u? W jaki sposób, według Pana(i), media (prasa, radio, telewizja) przedstawiają fakty lustracji księży?

Z badań wynika, że 84 proc. pytanych stwierdziło, że informacje Instytutu Pamięci Narodowej nie miałyby wpływu na ich zaufanie do duchownych. A tylko 15 proc. badanych uważa, że informacje te mogłoby wpłynąć negatywnie na postrzeganie księży.

Katolicy są skłonni wybaczyć pomyłki i błędy z przeszłości. Lustracja duchownych 2

- Katolicy chcą lustracji, zaznaczając jednocześnie, że nawet gdyby okazało się, iż jakiś duchowny miał w przeszłości kontakty ze służbami bezpieczeństwa, to nadal darzyliby go zaufaniem - komentuje wyniki badań na łamach "Niedzieli" ksiądz Paweł Rozpiątkowski. I dodaje, że katolicy są skłonni wybaczyć pomyłki i błędy z przeszłości, co więcej zdecydowana większość badanych podkreślała, że ewentualne negatywne fakty, które wypłynęłyby w trakcie lustracji, nie osłabiłyby ich zaufania do konkretnego duchownego.

Mapa poparcia dla lustracji pokrywa się z mapą religijnościBadani zamieszkujący wschód Polski, gdzie liczba uczęszczających na mszę jest większa w porównaniu do innych części kraju, częściej opowiadali się za lustracją duchownych.

Zdecydowana większość badanych podkreślała, że ewentualne negatywne fakty, które wypłynęłyby w trakcie lustracji, nie osłabiłyby ich zaufania do konkretnego duchownego Lustracja duchownych

Sondaż opublikowany w "Niedzieli" pokazuje też wysokie zaufanie, jakim katoliccy badani darzą mediów, jeśli chodzi o przedstawianie lustracji duchownych. Prawie wszyscy badani uważają, że media prawdziwie relacjonują fakty dotyczące lustracji księży.

Badanie, w którym o sprawy lustracji duchownych zapytano katolików wierzących i praktykujących zostały przeprowadzone po raz pierwszy. Wyniki zostaną opublikowane w najnowszym numerze "Niedzieli".

Źródło: PAP

Czytaj także: