Nowy sondaż: PiS bliżej większości konstytucyjnej

TVN24

Aktualizacja:
Sondaż przeprowadzono po przedstawieniu nowego kandydata na premieratvn24
wideo 2/21

50 procent wyborców popiera Prawo i Sprawiedliwość, a gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę PiS otrzymałby 285 mandatów - wynika z badania Kantar Public. Platformę Obywatelską popiera 17 procent, ruch Kukiz'15 11 procent, a Nowoczesną 9 procent ankietowanych.

Według badania Kantar Public dla "Faktu", przeprowadzonego 11 grudnia, czyli w dniu zaprzysiężenia Mateusza Morawieckiego na premiera, metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo na grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło 50 procent poparcie ankietowanych. To dałoby partii 285 mandatów w Sejmie, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Do większości konstytucyjnej - która wynosi 307 głosów - zabrakłoby PiS 22 mandatów. W porównaniu do sondażu Kantar Public przeprowadzonego w listopadzie tego roku dla telewizji państwowej, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło o 5 punktów procentowych.

17 procent dla PO

Jak wynika z sondażu, poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 17 procent, co przełożyłoby się na 88 mandatów w Sejmie. Oznacza to spadek o 6 punktów procentowych poparcia dla Platformy w porównaniu do badania przeprowadzonego przez Kantar Public w listopadzie tego roku dla telewizji państwowej. Ruch Kukiz'15 osiągnął 11 procent poparcia (co przełożyłoby się na 48 posłów w Sejmie), a Nowoczesna 9 procent poparcia (co dałoby partii 30 posłów w Sejmie). Według badań Kantar Public PSL nie weszłoby do Sejmu, a nieobecny w tej chwili w parlamencie SLD zyskałby 8 mandatów poselskich.

Jak Polacy oceniają zmianę premiera?

Z sondażu Kantar Public dla "Faktu" wynika, że 59 procent respondentów deklarujących poparcie dla PiS, było zaskoczonych zmianą na stanowisku premiera. Wśród wyborców opozycji zaskoczenie zmianą na stanowisku szefa Rządu było mniejsze - podaje "Fakt". W efekcie odwołanie Beaty Szydło i desygnowanie na prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zaskoczyła 40 procent ogółu Polaków. Brak zaskoczenia deklaruje 51 procent ankietowanych. Mimo zaskoczenia zmianą w rządzie 74 procent wyborców PiS uważa, że Mateusz Morawiecki sprawdzi się na stanowisku premiera. Przeciwnego zdania jest 4 procent respondentów głosujących na PiS. 41 procent ogółu badanych uważa, że Morawiecki będzie dobrym premierem, 20 procent jest przeciwnego zdania, a 39 procent nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie. Najmniejsze zaufanie, co do sukcesu nowego premiera deklarują osoby w przedziale 40-49 lat (31 procent uważa, że Morawiecki na stanowisku premiera osiągnie sukces, a 29 procent jest odmiennego zdania).

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP