Zatrzymania Gromosława Czempińskiego i trzech innych osób mają związek m.in. z prywatyzacją energetycznej grupy G8 - wynika z informacji TVN24. Sprzedaż tych spółek sektora energetycznego przez lata budziła wiele kontrowersji, a w końcu zakończyła się fiaskiem.
G8 była grupą ośmiu dystrybutorów energii elektrycznej z północnej polski. Oficjalnie powstała pod koniec lat 90, a w jej skład weszły Zakład Energetyczny Koszalin SA, Zakład Energetyczny SA w Olsztynie, Zakład Energetyczny Słupsk SA, Zakład Energetyczny Toruń SA, Elbląskie Zakłady Energetyczne SA, Zakład Energetyczny Płock SA, ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna SA oraz Energetyka Kaliska SA.
Początkowo większość z nich sama występowała do rządu z inicjatywą prywatyzacji, aż w końcu zarządy ośmiu zakładów postanowiły działać wspólnie i tak powstała G8. Na początku lat 2000 o nabycie G8 starało się wiele podmiotów.
Zaczęło się od Stoenu i raportu NIK
W międzyczasie w 2002 roku skarb państwa sprzedał międzynarodowemu koncernowi RWE warszawskie przedsiębiorstwo dystrybucji energii elektrycznej Stoen. Na początku 2005 roku Najwyższa Izba Kontroli po przyjrzeniu się prywatyzacji Stoenu zaleciła wstrzymanie prywatyzacji grupy G8. Według NIK-u sprzedaż Stoenu przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa Wiesława Kaczmarka była sprzeczna ze strategią rozwoju energetyki w Polsce, a w dłuższym czasie mogła okazać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.
NIK zwrócił uwagę, że w jednym z opracowań rządu stwierdzono, że prywatyzacja Stoenu powinna zostać wstrzymana, jednak po pewnym czasie pojawił się w nim zapis, że prywatyzacje rozpoczęte, czyli Stoen i G8, będą kontynuowane. Kontrolerom NIK nie udało się stwierdzić, kto i kiedy dokładnie dopisał to zdanie.
Zawieszenie prywatyzacji
Na początku maja 2005 roku resort skarbu odstąpił od rokowań w sprawie sprzedaży G8 z El-Dystrybucją, która wówczas negocjowała warunki zakupu. Dwa miesiące później Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na połączenie G8 pod szyldem Gdańskiej ENERGI. Pod tym szyldem działa ona od 1 stycznia 2005 roku. Temat jej prywatyzacji powraca co jakiś czas.
Gromosław Czempiński w latach 1993-1996 był szefem UOP. Po przejściu w stan spoczynku w kwietniu 1996 założył firmę Doradztwo GC. W następnych latach zasiadał w radach nadzorczych i zarządach różnych przedsiębiorstw i doradzał firmom konsultingowym.
Według informacji tvn24.pl , zatrzymany został też Piotr D. oraz Andrzej P.
Andrzej P. był m.in. członkiem gabinetu politycznego ministra skarbu w rządzie Millera, Wiesława Kaczmarka. Był też szefem rad nadzorczych spółek giełdowych MNI, MIT oraz Hyperion.
Piotr D. był doradcą wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, pod koniec lat 90. Był też członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz członkiem Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu