TVN24 | Polska

Jak pomóc Ukraińcom? Polskie MSZ uruchomiło stronę internetową

TVN24 | Polska

Autor:
momo/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Samochodem, pociągiem, na pieszo przez granicę. Ukraińcy szukają w Polsce schronienia
Samochodem, pociągiem, na pieszo przez granicę. Ukraińcy szukają w Polsce schronieniaTVN24
wideo 2/21
TVN24Samochodem, pociągiem, na pieszo przez granicę. Ukraińcy szukają w Polsce schronienia

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski uruchomiło stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.

"Uruchomiliśmy stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl. W tym miejscu można zgłaszać gotowość do pomocy oraz zapotrzebowanie na nią" - poinformował na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Wcześniej o uruchomieniu strony informowało polskie MSZ.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim.

Resort dyplomacji przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl.

"Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.

Pomoc przez internet

W niedzielę na konferencji w KPRM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił o pomocy humanitarnej na granicy polsko-ukraińskiej w związku z napływem uchodźców po agresji ze strony Rosji. - Jesteśmy gotowi, jako państwo, do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby dotrzeć z pomocą zarówno do tych osób, które będą docierały do nas, na nasze terytorium - tym, czym zajmować się będzie MSWiA razem z wojewodami, ale także, żeby pomóc na terytorium Ukrainy - mówił wiceminister. Wskazał także, że Polska będzie przekazywała pomoc - w miarę możliwości - na terytorium Ukrainy, bezpośrednio przy granicy, ale także na dalszy obszar - wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Jabłoński powiedział, że uruchomiona przez MSZ skrzynka mailowa - pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl - zebrała kilkaset propozycji pomocy. - Ta skrzynka była pewnym wstępem - mówił. - Dzisiaj ten system będzie lekko zmieniony. Zostanie uruchomiona strona internetowa, która pokaże krok po kroku jak to będzie wyglądało - mówił wcześniej.

Wiceminister wyjaśnił też działanie pomocy w skrócie. - Jeżeli ktoś, organizacja pozarządowa, firma, osoba prywatna, chce pomóc, chce coś przekazać, czy to w Polsce, czy chce przekazać za granicę, będzie mogła zgłosić się poprzez te stronę internetową, będzie mogła tam wskazać, jakiego rodzaju pomoc może zaoferować - zaznaczył.

Jak dodał, następnie ta osoba zostanie skierowana do właściwego punktu na terenie swojego województwa lub konkretnego powiatu i te dary lub oferty, które zostaną zaoferowane, będą koordynowane przez wojewodów i przekazywane przez nich do bazy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a ona będzie przekazywać to w skoordynowany sposób na terytorium Ukrainy."

Autor:momo/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości