- Klub PiS w komisji śledczej do wyjaśnienia okoliczności tragicznej śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy będą reprezentować Beata Kempa i Wojciech Szarama - ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Pytany, dlaczego jego zdaniem komisja nie zajmie się aferą węglową, prezes PiS stwierdził: – Byłoby to niezbyt korzystne dla sił politycznych, które dominują dziś w parlamencie. Donald Tusk w dyskusji z Aleksandrem Kwaśniewskiem mówił, że jeśli chodzi o nadużycia SLD, jest to cała książka. Sądzę, że jakiś rozdział tej książki zostałby w takiej komisji śledczej odsłonięty, a tego się SLD boi - ocenił.
PiS wstrzymało się od głosu przy powoływaniu komisji. - Uznaliśmy, że po odrzuceniu naszych poprawek przyjęte rozwiązanie jest wadliwe, ale to nie oznacza, że mamy nie brać udziału w pracach komisji - powiedział prezes PiS.
Pytany, czy stawi się na przesłuchanie przed komisją, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "jeżeli będzie miał zwolnienie od tajemnicy państwowej i przesłuchanie będzie jawne, to wtedy będzie ono miało jakiś sens". - W przeciwnym razie będę mógł powiedzieć tylko, że nic nie mogę powiedzieć - dodał.
Kim są kandydaci PiS do komisji śledczej?
Beata Kempa, lat 42, w Sejmie od 2005 roku. Absolwentka administracji, zanim została posłanką, była m.in. radną w rodzinnym Sycowie i kuratorem. W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości została wybrana posłem V kadencji w okręgu wrocławskim. Od maja 2006 do listopada 2007 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Zasłynęła oskarżeniem z mównicy sejmowej SLD o moralną odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy. Podczas głosowania nad powołaniem komisji stwierdziła, że jest podobnie naciskana jak Blida, "ale w przeciwieństwie do niej się nie ugnie"
Wojciech Szarama, lat 52. Ślązak, z wykształcenia prawnik. W latach 80. działał w opozycji, kierował Komitetem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim, zasiadał w Komisji Krajowej NZS. Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji (od 2001). Pracował jako nauczyciel, adwokat i kierownik delegatury UOP w Katowicach. Działał w śląskim samorządzie.
Był związany z Akcją Wyborczą Solidarność i Przymierzem Prawicy. Od 2001 należy do Prawa i Sprawiedliwości, zasiada w radzie politycznej tej partii.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP