TVN24 | Polska

Nie żyje Izabella Sierakowska

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Izabella Sierakowska nie żyjeTVN24
wideo 2/2
TVN24Izabella Sierakowska nie żyje

W wieku 74 lat zmarła była poseł SdRP i SLD Izabella Sierakowska. Jak przekazał jej syn, odeszła po nierównej walce z długą, ciężką chorobą.

Informację o śmierci Izabelli Sierakowskiej potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową polityk lewicy Krzysztof Janik. - Niestety, to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem - przekazał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Izabella Sierakowska od 1989 do 2005 roku z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 roku odeszła do Socjaldemokracji Polskiej.

W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL. 

"Wspaniała kobieta polskiej lewicy"

Były szef SLD, europoseł Leszek Miller napisał na Twitterze, że Sierakowska to "mądra, piękna, dobra, odważna, wspaniała kobieta polskiej lewicy".

"Zapamiętam jej odwagę i energię. Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi... Dziękuję" - napisał z kolei lider Wiosny europoseł Robert Biedroń.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że Sierakowska była "polityczką z krwi i kości" i podkreślał jej feminizm. "Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie" - napisał na Twitterze.

"Polityczka, feministka"

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska we wpisie w mediach społecznościowych przypomniała z kolei, że Izabella Sierakowska była współtwórczynią ustawy liberalizującej przepisy dotyczące przerywania ciąży, która weszła w życie w 1996 r. "Polityczka, feministka, wypowiedziała znamienne słowa o Kościele: 'Trzeba bić na alarm, po zniszczeniu jednej dyktatury zaczyna nam grozić druga'" - napisała Żukowska.

Dariusz Joński, kiedyś związany z SLD, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej napisał z kolei: "Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Izabella Sierakowska. Smutek i żal".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości