IPN: Nie było nacisków ws. Cenckiewicza

 
Instytut dementuje doniesienia mediów
Źródło: TVN24

Instytut Pamięci Narodowej zdementował pogłoski, jakoby rząd lub przedstawiciele Platformy Obywatelskiej naciskali na władze Instytutu w celu zwolnienia z pracy Sławomira Cenckiewicza.

W związku z licznymi spekulacjami medialnymi Instytut Pamięci Narodowej dementuje pogłoski, jakoby przedstawiciele kierownictwa Platformy Obywatelskiej bądź Rządu wywierali nacisk na władze IPN w celu zwolnienia z pracy dr. Sławomira Cenckiewicza, łącząc tę kwestię z groźbą uszczuplenia budżetu IPN. Mateusz Szpytma, zastępca dyrektora sekretariatu prezesa IPN

Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się "Rzeczpospolita", na dymisję Cenckiewicza naciskali politycy związani z rządzącą koalicją. Mieli oni grozić, że gdyby Cenckiewicz pozostał szefem BEP w Gdańsku, budżet IPN zostanie obcięty o 30 milionów zł.

Sławomir Cenckiewicz wraz z Piotrem Gontarczykiem opublikowali w wydawnictwie IPN książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Książka na podstawie dokumentów będących w zasobie IPN stawiała tezę, że Lech Wałęsa na początku lat 70. podjął współpracę z SB jako tajny współpracownik o pseudonimie Bolek.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE

mon/tr

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: