PiS "rozłożył finanse publiczne", a "dziś wszystkim wmawia", że to wojna i pandemia

Autor:
ks/adso
Źródło:
TVN24
Leszczyna: PiS rozłożył finanse publiczne, a dziś wszystkim wmawia, że to pandemia i wojna
Leszczyna: PiS rozłożył finanse publiczne, a dziś wszystkim wmawia, że to pandemia i wojnaTVN24
wideo 2/5
TVN24Leszczyna: PiS rozłożył finanse publiczne, a dziś wszystkim wmawia, że to pandemia i wojna

Na budynku Narodowego Banku Polskiego zawisł we wtorek nowy baner. On "pokazuje, w jakim stopniu PiS zniszczył państwo polskie i wszystkie instytucje w państwie" - mówiła w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Narodowy Bank Polski "dawno temu przestał mówić prawdę i udawać, że kreuje poważną politykę monetarną naszego państwa" - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska, parlamentarzystka Polski 2050.

"Obciążanie Narodowego Banku Polskiego i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla" - napisano na banerze, który zawisł na budynku NBP.

Na budynku Narodowego Banku Polskiego zawisł we wtorek nowy banerTVN24

Leszczyna: PiS rozłożył finanse publiczne, a dziś wmawia, że to wojna i pandemia

- Były cztery lata fantastyczne, była świetna koniunktura gospodarcza, PiS wtedy zadłużał Polskę i właściwie już wtedy rozłożył finanse publiczne, bo nie zrobił żadnej poduszki na trudny czas, a dziś wszystkim wmawiają, że kłopoty, które mamy, a mamy poważne kłopoty, wynikają z dwóch rzeczy: pierwsza to pandemia, druga to agresja - komentowała jego pojawienie się posłanka KO Izabela Leszczyna.

- Ten horrendalnych wielkości baner pokazuje, w jakim stopniu PiS zniszczył państwo polskie i wszystkie instytucje w państwie - uznała.

- Rada Polityki Pieniężnej to są ludzie, którzy są wykonawcami poleceń rządu i stosują taką politykę monetarną, że ekonomiści przecierają oczy ze zdumienia - stwierdziła.

Paulina Hennig-Kloska i Izabela Leszczyna w "Faktach po Faktach" TVN24

Hennig-Kloska: Narodowy Bank Polski dawno temu przestał mówić prawdę

- Ja pójdę dalej. Ten baner mówi nam o tym, że każdy, kto powie, że Narodowy Bank Polski jest winny inflacji, czy rząd PiS (jest winny - red.), może zostać postawiony przed komisją weryfikacyjną do spraw badania rosyjskich wpływów - zaznaczyła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 stwierdziła, że Narodowy Bank Polski "dawno temu przestał mówić prawdę i udawać, że kreuje poważną politykę monetarną naszego państwa". - Kiedy długo przed pandemią i długo przed wojną, na komisji finansów publicznych, zwracałam uwagę, między innymi przedstawicielom NBP, że mamy pierwsze zajawki inflacji, która była dużo wyższa od celu inflacyjnego jeszcze przed wojną i przed pandemią, totalnie bagatelizowali sprawę - powiedziała.

- Totalnie bagatelizowali sprawę, kiedy wpływały kolejne ustawy, które były bodźcami inflacyjnymi - dodała. - Adam Glapiński dzisiaj rozpoczął kampanię komitetu wyborczego Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - stwierdziła.

W poniedziałek poznaliśmy ostateczne dane o kwietniowej inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wzrosły o 14,7 procent rok do roku.

Dyskusja wokół waloryzacji 500 plus

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od Nowego Roku zostanie zastąpione nową stawką - 800 złotych. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka, a nie w nowym roku.

- Nie będziemy wchodzić w licytację na rozpacz Polek i Polaków - stwierdziła posłanka Hennig-Kloska, deklarując, że podczas ewentualnego głosowania będzie przeciwko tej ustawie. - Polacy nie wierzą już Kaczyńskiemu w to, że 800 plus nie będzie proinflacyjne. (...) Ludzie potwornie boją się utraty obecnego statusu życia. Dowiedzieli się przez ostatnie miesiące i przez ostatnie lata, czym kończy się zrzucanie pieniędzy z helikoptera - dodała.

Posłanka Polski 2050 stwierdziła, że "jeżeli gospodarka nie rośnie, nowe pieniądze w budżecie państwa można znaleźć z dwóch źródeł: podpalania inflacji, która da dodatkowe wpływy (do budżetu - red.) w związku ze wzrostem cen, z podnoszenia podatków i drukowania pieniędzy", co "da tragiczne skutki dla naszych portfeli".

- Donald Tusk mówi: "sprawdzam, sprawdzam wasze dobre intencje" - powiedziała Izabela Leszczyna. Oceniła, że "mamy finanse publiczne w takim stanie, w jakim mamy", ale "albo będziemy mieli rząd prodemokratyczny", który "odblokuje środki z KPO", co ma zwiększyć - według posłanki - poziom inwestycji w Polsce i wspomóc gospodarkę, "albo będziemy mieli i tak kiepskie finanse".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości