TVN24 | Polska

Sąd: uchwała dotyczy ludzi z grona LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
rpo.gov.pl
"Sąd powiedział nam, że nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, tylko są osoby LGBT"
"Sąd powiedział nam, że nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, tylko są osoby LGBT"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Sąd powiedział nam, że nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, tylko są osoby LGBT"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę "w sprawie powstrzymania ideologii 'LGBT' przez wspólnotę smaorządową". W uzasadnieniu, które opublikował Rzecznik Praw Obywatelskich, sąd ocenił między innymi, że "owa ideologia LGBT w żaden sposób nie została dookreślona w uchwale". Sprawa dotyczy uchwały Rady Gminy Istebna z września 2019 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny 14 lipca wydał wyrok, w którym uwzględnił wszystkie zarzuty skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 roku wymierzoną w osoby LGBT+. W poniedziałek RPO Adam Bodnar poinformował o uzyskaniu odpisu od lipcowego wyroku z uzasadnieniem.

Rzecznik Praw Obywatelskich w poniedziałek na stronie internetowej przedstawił kluczowe argumenty, wedle których sąd uznał, że uchwała została wydana bez właściwej podstawy prawnej, z przekroczeniem kompetencji, a także dlaczego sąd podzielił zarzuty RPO o dyskryminującym charakterze uchwały.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Osoby związane z LGBT informują o narastającej fali atakówTVN24

"O ile Rzecznik Praw Obywatelskich utrzymuje, że uchwała odnosi się wprost do społeczności LGBT, zaliczanych do niej osób, o tyle Gmina, Instytut Ordo Iuris oraz Prokurator twierdzą, że uchwała w ogóle nie jest adresowana do tej grupy osób, a odnosi się do 'ideologii LGBT' i jest wynikiem wywołanej przez niektórych polityków wojny ideologicznej" - stwierdził WSA w Gliwicach w uzasadnieniu.

Wyrok WSA w sprawie gminy Istebna

"Sąd nie zgodził się z taką argumentacją z kilku względów. Po pierwsze, owa ideologia LGBT w żaden sposób nie została dookreślona w uchwale. Nie jest to termin na tyle jasny i precyzyjny, a przynajmniej niekontrowersyjny, by można było posłużyć się nim w taki sposób, jak to zostało zrobione w zaskarżonej uchwale, czyli bez doprecyzowania" - ocenił sąd. "Stwierdzenie, że gmina będzie strefą wolną od ideologii LGBT rodzi proste pytanie, czyli od czego?" - zastanawiał się sąd.

"Termin 'strefa wolna od ideologii LGBT' de facto odnosi się do ludzi z tego grona, bezpośrednio ich dotyka. Tłumaczenie, że LGBT to nie ludzie, a ideologia, jest przymykaniem oczu na rzeczywistość, kiedy nie chce się dostrzec pełnych konsekwencji takich słów" - podkreślił sąd. „(…) uchwała Rady Gminy Istebna dotyczy ludzi z grona LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, a ta dyskryminacja polega na wykluczeniu ze wspólnoty" - ocenił.

Wyrok sądu ws. uchwały rady gminy Istebna o strefie wolnej od LGBT
Wyrok sądu ws. uchwały rady gminy Istebna o strefie wolnej od LGBTTVN24

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził między innymi, że "postanowienia w drodze uchwały rady gminy, że gmina jest strefą wolną od ideologii LGBT nie da się odseparować od osób z tego grona, tak się po prostu nie dzieje, jest zatem przejawem ich dyskryminacji z uwagi na preferencje seksualne i tożsamość płciową". Zdaniem gliwickiego sądu stanowi to naruszenie konstytucji i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

"Stanowienie o strefie wolnej od ideologii LGBT jest również bezpośrednim uderzeniem w wolność wypowiedzi" - podkreślił sąd.

O "ideologii LGBT" w uchwale Rady Gminy

Sprawa dotyczy uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 roku. Jak czytamy w dokumencie, "w związku z wywołaną przez niektórych polityków wojną ideologiczną Rada Gminy Istebna podejmuje deklarację 'Samorząd wolny od ideologii LGBT'".

"Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy bronić naszej wspólnoty samorządowej! (...) Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT" - głosi uchwała.

Radni deklarują, że nie zgadzają się na "instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach" i zapewniają, że "zrobią wszystko, by do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci".

ZOBACZ CAŁĄ UCHWAŁĘ RADY GMINY ISTEBNA >>>

Autor:asty//now

Źródło: rpo.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości