Trzy żubry - dwie krowy i jeden byk - przyjechały dziś z prywatnej hodowli we Francji do bieszczadzkiego nadleśnictwa Stuposiany. Zwierzęta zamieszkają w pokazowej zagrodzie w Mucznem z trzema żubrami ze Szwajcarii. Wkrótce wprowadzą się do nich zwierzęta z Austrii.
Żubry dotarły do Mucznem po trwającej 22 godziny podróży. Jak zapewnia Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zwierzęta zniosły ją znakomicie. Niestety przez oblodzenie drogi prowadzącej do zagrody, samochód wiozący zwierzęta nie mógł podjechać pod samą bramę. Żubry przewieziono do nowego domu za pomocą specjalnych urządzeń załadowczych.
Na razie po prostu żubry
Budowę zagrody w Mucznem rozpoczęto jesienią 2011 roku. Od lutego na jej terenie mieszkają trzy żubry ze Szwajcarii: Uroa, Tjlli i Urkan. Na razie nie wiadomo, jak się nazywają żubry z Francji. – Urodziły się we Francji, powinny mieć imiona, będziemy się tego dowiadywać. Jeżeli się jednak okaże, że są bezimienne, to my je nazwiemy – wytłumaczył Marszałek. Rzecznik nie wykluczył rozpisania konkursu na imiona i zapowiedział, że jeżeli na świat przyjdą młode, to również imiona dla nich zostaną wybrane w drodze konkursu.
Ale zamieszkująca w Mucznem szóstka to nie koniec hodowli. Wkrótce mają przybyć tu żubry z Austrii. Chodzi o jak największą pulę genetyczną. Żubry zostały dobrane z uwagi na dalekie pokrewieństwo z osobnikami bieszczadzkimi, które zmagają się z problemami natury genetycznej. To największe zagrożenie dla trwałości gatunku tych ssaków.
Wielkie otwarcie w kwietniu
Zagroda w Mucznem zajmuje obszar 9 ha. Odwiedzający będą mogli obserwować z tarasów widokowych żubry przebywające w części pokazowej. – Wybieg jest bardzo urozmaicony, przez jego środek przepływa strumyk, a stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory – tłumaczył rzecznik. Rozlokowane po zagrodzie punkty edukacyjne będą przybliżać turystom historię i problematykę ochrony bieszczadzkich żubrów.
W 1963 roku, po ponad 200 latach nieobecności, w Bieszczady sprowadzono pierwsze żubry. Należą one do linii białowiesko-kaukaskiej i są potomkami byków z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Zagroda w Mucznem powstała pod koniec ubiegłego roku w ramach programu ochrony tego gatunku w Karpatach, prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Władze zamierzają otworzyć ją pod koniec kwietnia, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Michael Gabler cc-by