"Empatia to za mało"

- Wysiłek edukacyjny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i innych placówek tego typu powinien koncentrować się przede wszystkim na walce z biernością ludzi - przekonuje dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Znawcy tematyki holokaustu kontynuują obrady trzydniowej konferencji naukowej w Oświęcimiu.

W trakcie pierwszego dnia spotkania jego uczestnicy dyskutowali między innymi o znaczeniu Auschwitz-Birkenau w świadomości żydów i chrześcijan.

- Jeśli my, Żydzi, chcemy, by cały świat czegoś się nauczył z lekcji holokaustu, musimy mówić publicznie, że tu cierpieli inni: Romowie, Sinti, Rosjanie, Polacy, kimkolwiek byli. Proponuję i zachęcam innych Żydów, by przemyśleli swą wrogość i negatywny stosunek do tej kwestii. Żałuję, że na terenie Auschwitz nie ma symboli religijnych - mówił wybitny znawca holokaustu profesor Jonathan Webber .

- Nie ma cierpienia chrześcijańskiego, nie ma żydowskiego. Jest cierpienie ludzi. Tak należy myśleć. Tak należy uczyć. Wszystko wynika z tego, że nie chodzi tu o cierpienie. Tu mieliśmy do czynienia z nienawiścią i mordem. Nie w stosunku do wszystkich, tylko do pewnych ludzi, a przede wszystkim przeciw Żydom - ripostował główny historyk jerozolimskiego instytutu Yad Vashem profesor Israel Gutman.

Chociaż nauczanie historii zagłady to jeden z największych projektów edukacyjnych naszych czasów, wiedza trafiająca do młodych ludzi jest często bardzo powierzchowna, ograniczona do podstawowych informacji - podkreślali uczestnicy spotkania.

- W takich miejscach, w takiej edukacji, ważne jest pokazanie pewnych wyborów ludzkich, pewnych postaw, zbioru wartości, którymi się kierowali ludzie, heroizmu codziennego. O tym tyle wiemy z opowieści więźniów; choćby o matce, która uspokaja swoje dziecko na ostatniej drodze, przeczuwającej, co się za chwilę stanie - tłumaczył Piotr Cywiński.

- Jeśli tego nie będziemy mogli przekazać, to nadal będziemy odczuwać wielką, głęboką empatię. I nadal dzieci będą płakały po zwiedzeniu Auschwitz. Ale nadal będą milczeć na temat wydarzeń, które ogląda się w telewizorach. Empatia to za mało - podkreślił dyrektor.

Konferencja "Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność" jest głównym wydarzeniem obchodów 60. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej uczestnikami są największe światowe autorytety w dziedzinie badań nad holokaustem, ludobójstwem oraz totalitaryzmem i jego skutkami.

W drugim dniu konferencji wykład wprowadzający wygłosi socjolog prof. Zygmunt Bauman. Odbędą się też dyskusje panelowe poświęcone Świadomości, Odpowiedzialności oraz Wyzwaniom współczesności.

Źródło: PAP, APTN

Czytaj także: