"Dziękuję, że możemy świętować z uśmiechem"

Tusk: święto z uśmiechem
Tusk: święto z uśmiechem
Źródło: TVN24, PAP

Rocznicę nietypowego - bo zwycięskiego - Powstania Wielkopolskiego świętowali w Poznaniu prezydent i premier. - Dziękujemy powstańcom, że możemy czcić narodowe święto z uśmiechem radości - stwierdził Donald Tusk.

Prezydent dziękuje za Powstanei Wielkopolskie

Prezydent dziękuje za Powstanei Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie było jednym z dwóch (obok śląskiego) w naszej historii narodowych zbrojnych zrywów, które zakończyły się sukcesem. W obchodach jego 90. rocznicy udział biorą oprócz prezydenta i premiera także marszałkowie obu izb parlamentu oraz prymas Polski.

- To właśnie tu, w Wielkopolsce, do powstania przygotowywały się całe pokolenia. Tu Polacy pokazali, że potrafią nie tylko się bić, ale i budować, i organizować, mimo iż po drugiej stronie stali Niemcy - przysłowiowo dobrzy gospodarze - powiedział premier.

Święto "z uśmiechem"

Szef rządu podziękował też uczestnikom zrywu przed 90. lat za to, że dzięki nim "możemy narodowe święto z uśmiechem radości na twarzy". - A to się często w naszej historii nie zdarza. Chwała Wielkopolsce i jej bohaterom - stwierdził.

Wcześniej do poznaniaków przemawiał prezydent. - Walczyliśmy jak mało kto i pracowaliśmy. I to razem dało sukces - przypomniał prezydent. Jak dodał, podczas obchodów 90 rocznicy niepodległości w Polsce nie można zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim. - Pamiętamy o nim, podobnie jak pamiętamy, że przed tysiącami lat to właśnie w Poznaniu i Gnieźnie powstawało polskie państwo. Chciałbym wam, mieszkańcom Wielkopolski, podziękować za jedno i za drugie - mówił Lech Kaczyński.

Msza i inscenizacja historyczna

Powstanie wielkopolskie bis

Powstanie wielkopolskie bis

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem odczytano apel poległych i złożono wieńce. Później uczestnicy spotkania przeszli do poznańskiej fary, gdzie odprawiono mszę w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Uroczyste obchody zwieńczyło widowisko plenerowe "27grudnia.pl", które było rekonstrukcją przebiegu insurekcji z udziałem kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów.

Widowisko wyreżyserował poznaniak, Filip Bajon, scenografię zaprojektował Andrzej Kowalczyk, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Opracowania choreografii podjęła się Ewa Wycichowska. Narratorem w widowisku był Piotr Gąsowski. Andrzej Seweryn wcielił się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomniał teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Norwida.

Scenografię Placu Wolności zdominował olbrzymi fortepian - symbol roli, jaką odegrał w Powstaniu dyplomata i pianista Ignacy Jan Paderewski - oraz olbrzymia pikielhauba - symbol pruskiej dominacji w Wielkopolsce w latach zaborów.

Zainscenizowano przysięgę żołnierzy Armii Wielkopolskiej a następnie przed widzami przemaszerował korowód z postaciami historycznymi z lat walki o odzyskanie niepodległości po rozbiorach.

Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni. Ilustracją muzyczną do pokazu stał się hymn Unii Europejskiej - "Oda do radości" Ludwiga van Beethovena.

Obchody od piątku

Organizator inscenizacji Ryszard Łuczak

Organizator inscenizacji Ryszard Łuczak

W garniturze z epoki i efektownie rozwianym włosem Iganacy Paderewski już w piątek ponownie przyjechał na poznański dworzec w 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Była to już 13. inscenizacja tego wydarzenia. - Niech żyje nowa Rzeczpospolita i szczęśliwa trzynastka - podsumował organizator imprezy Ryszard Łuczak.

W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował jedyne w polskiej historii zakończone sukcesem powstanie. W piatek odgrywający rolę pianisty i przyszłego premiera aktor Edmund Dudziński ze schodów wagonu pozdrowił poznaniaków.

"Wiwat Rzeczpospolita"

Następnie przeszedł do holu dworca, gdzie ponownie przemówił do zgromadzonych, wzywając do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę, tak jak robił to w 1918 roku wybitny pianista. Paderwski był eskortowany przez żołnierzy i marynarzy w mundurach z epoki, a szpaler z pochodniami tworzyli harcerze i skauci.

Później Paderewski przejechał przez miasto powozem z epoki i złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie na budynku Bazaru. Na zakończenie w kościele przy ulicy Fredry odbył się koncert kolęd i pieśni patriotycznych.

Poznaniacy mogli obejrzeć widowisko "27grudnia.pl" (TVN24)

Poznaniacy mogli obejrzeć widowisko "27grudnia.pl" (TVN24)

Inscenizację przybycia Paderewskiego po raz 13 przygotował Poznański Chór Nauczycielski noszący jego imię. Szef chóru, Ryszard Łuczak, cieszy się, że z roku na rok 26 grudnia na dworzec przychodzi coraz więcej osób. - Historyczny przyjazd 26 grudnia 1918 roku Ignacego Jana Paderowskiego był tym zwornikiem, tym magnesem, który wyzwolił spontanicznosć poznaniaków - przypomniał.

Powstanie z sukcesem

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.

Samo Powstanie było zrywem niższych warstw wielkopolskiego społeczeństwa - niemal zupełnie zignorowała je tamtejsza inteligencja. Nie doczekało się też swych bardów, którzy jego dokonania sławiliby później w literaturze czy malarstwie.

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: