Plemniki chronią przed rakiem, antykoncepcja prowadzi do śmierci. To poglądy ekspertki MEN

Polska

Dudziak opracowała podstawę programową do wychowania do życia w rodzinietvn24
wideo 2/35

Główna ekspertka MEN od wychowania do życia w rodzinie, dr hab. Urszula Dudziak, znana jest nie tylko z ultrakonserwatywnych poglądów, ale też z kontrowersyjnych teorii na temat płodności, in vitro i antykoncepcji. Materiał "Czarno na białym".

Od września kształt zajęć z wychowania do życia w rodzinie będzie zależał m.in. od dr hab. Urszuli Dudziak, która z ramienia MEN nadzoruje prace zespołu opracowującego podstawę programową do tego przedmiotu.

Dudziak jest magistrem teologii i psychologii, doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, habilitowała się z teologii pastoralnej. Wszystkie stopnie naukowe zdobyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Ekspertka MEN odmówiła rozmowy z TVN24.

- Sam cel antykoncepcji jest niegodziwy. Chce uszkadzać coś, co jest zdrowe - mówiła na jednym z wystąpień w Legnicy dr hab. Urszula Dudziak. - Wyborowi antykoncepcji sprzyja hedonizm, brak kierowania popędem seksualnym - mówiła w czasie wykładu. - Doustne środki antykoncepcyjne są główną przyczyną śmiertelności - dodawała.

Zdaniem dr hab. Dudziak, antykoncepcja "narusza godność osoby", "umniejsza godności".

Seksualność "oparta o poczucie winy i wstydu"

Seksuolodzy są zdumieni tezami wygłaszanymi przez ekspertkę MEN.

- To, co tutaj pani profesor przytacza, nie ma absolutnie żadnego związku z naruszeniem godności osoby. Wprost przeciwnie, zabranianie stosowania antykoncepcji czy przekazywanie negatywnych, nieprawidłowych informacji na temat antykoncepcji, seksu, czy tego, co ta antykoncepcja powoduje, jest naruszeniem godności człowieka - powiedziała w rozmowie z TVN24 Izabela Jąderek, psycholog seksuolog.

I dodała: - Jest to kreowanie wizji seksualności opartej wyłącznie o poczucie winy i wstydu. A seksualność nie powinna być z tym kojarzona.

Dudziak o plemnikach chroniących kobiety przed rakiem

Reporterka TVN24 postanowiła skonfrontować tezy głoszone przez Dudziak z opiniami lekarzy specjalistów.

Zdaniem Dudziak, "doustne środki antykoncepcyjne są główną przyczyną śmiertelności, zarówno w okresie korzystania z tych środków, jak i do 10 lat po zaprzestaniu korzystania z tych środków".

Tezę tę obala ginekolog Janusz Pałaszewski, określa ją mianem "absurdu". - Antykoncepcja jest teraz tak powszechna, że umierałyby legiony kobiet - podkreślił. - Ziemia by się wyludniła, ludzi by nie było - dodał.

I wyjaśnił: - Antykoncepcja hormonalna do 10 lat po zakończeniu tej antykoncepcji może podwyższać niewielkie ryzyko zapadnięcia na raka sutka. Po 10 latach efekt nie istnieje.

Zdaniem Dudziak, u kobiet "pozbawionych oddziaływania plemników na organizm", a więc stosujących prezerwatywę lub stosunek przerywany, 4,5-krotnie wzrasta ryzyko raka piersi. - Brak jest po prostu danych na ten temat - ucina onkolog Wojciech Rogowski. Ginekolog Janusz Pałaszewski wyjaśnia, że plemniki "na pewno nie mają związku z ochroną przed zapadalnością na raka piersi".

Dr hab. Urszula Dudziak jest także zagorzałą przeciwniczką metody in vitro, bo "przekreśla miłość". Stwierdziła, że nawet pary bezpłodne próbują za wszelką cenę począć dziecko, nawet w szklanych probówkach. Dziecko z in vitro "zamiast ciepła łona matki napotka chłód lodówek, chłód zamrażarek, będzie zanurzane w płynie hodowlanym".

"Przydałby się ktoś mniej kontrowersyjny"

Na stronie internetowej MEN zawisła już podstawa programowa do wychowania do życia w rodzinie. Seksuolog i pedagog prof. Zbigniew Izdebski, który był członkiem zespołu doradczego MEN, gdy wprowadzano do szkół ten przedmiot, przyznaje, że nowa podstawa programowa "niezbyt mocno różni się od poprzedniej", widać większe akcentowanie wartości życia rodzinnego. Jednak zdaniem profesora już poprzedni program przez wielu uważany był za zbyt konserwatywny.

Prof. Izdebski stwierdził, że w roli eksperta przydałby się ktoś mniej kontrowersyjny. - Znamy poglądy w jej publikacjach, znamy poglądy, które są upublicznione w jej wykładach. Widać wyraźnie, że jest to nurt zgodny z nauką Kościoła katolickiego - powiedział. - Program powinien być neutralny światopoglądowo, dlatego że uczeń w szkole ma możliwość uczęszczania na lekcje religii - zauważył.

Autor: pk//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24