"Kolejny ważny krok" w sprawie dostawy F-35 do Polski

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/b
Źródło:
TVN24
Minister Błaszczak o kupnie samolotów F-35TVN24
wideo 2/3
TVN24Minister Błaszczak o kupnie samolotów F-35 (wideo ze stycznia 2020 roku)

Departament Obrony USA zawarł kontrakt z koncernem Lockheed Martin między innymi na przygotowanie do produkcji F-35 dla Polski – przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Napisał, że to "kolejny ważny krok" w realizacji umowy na dostawę tych najnowocześniejszych samolotów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W styczniu 2020 roku rządy polski i amerykański zawarły umowę w sprawie zakupu 32 samolotów wielozadaniowych F-35, czyli najnowocześniejszych amerykańskich maszyn bojowych, zaliczanych do piątej generacji myśliwców.

Czytaj więcej: Wojsko Polskie kupuje najnowocześniejsze amerykańskie samoloty F-35

"Kolejny ważny krok"

W sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o tym, że Departament Obrony USA zawarł kontrakt z koncernem Lockheed Martin między innymi na przygotowanie do produkcji F-35 dla Polski.

"Coraz bliżej polskich F-35 i kolejny ważny krok w realizacji umowy na dostawę tych najnowocześniejszych samolotów! Departament Obrony USA właśnie zawarł kontrakt z Lockheed Martin m. in. na przygotowanie do produkcji F-35 dla Polski" – napisał na Twitterze.

Kontrakt opiewający na 4,6 miliarda dolarów

Kontrakt przewiduje dostawę 32 samolotów w wersji F-35A. Kiedy umowa była podpisywana, resort obrony informował, że koszt jednej maszyny (wraz z silnikiem) wyniesie 87,3 miliona dolarów netto, a dostawy mają się rozpocząć w 2024 roku. Umowa obejmuje ponadto pakiet szkoleniowy oraz logistyczny, czyli zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt do obsługi naziemnej. Wszystko to zostało wycenione na 4,6 miliarda dolarów, co według obecnego kursu jest równowartością prawie 17,9 miliarda złotych. To drugi pod względem wartości kontrakt zbrojeniowy w historii Polski.

F-35A Lightning II podczas pokazów lotniczychU.S. Air Force Photo by Senior Airman Alexander Cook/DVIDSHUB.net
F-35 Lightning II Małgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP

Autor:mjz/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force Photo by Senior Airman Alexander Cook/DVIDSHUB.net