"Ja się naprawdę nie boję". Szefowa kancelarii premier nie pozostaje w cieniu

Blask cienia
Blask cienia
tvn24
Beata Kempa nie pozostaje w cieniu przełożonegotvn24

Prawa ręka premier Szydło - szefowa jej kancelarii - znana z politycznego temperamentu, ciętego języka, płomiennych wystąpień przed ojcem Rydzykiem i z tego, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku - nie pozostaje w cieniu przełożonego. W polityce od kilkunastu lat lojalnie u boku Zbigniewa Ziobry. Jak układa się jej współpraca z premier Szydło? Materiał programu "Czarno na białym".

Warszawa, Aleje Ujazdowskie, Kancelaria Premiera. To tu na pierwszym piętrze urzęduje minister Beata Kempa. Pracuje w gabinecie, który za rządów Platformy Obywatelskiej zajmował Władysław Bartoszewski.

"Kręgosłup państwa"

Minister Kempa organizuje każdy dzień pracy premier Beaty Szydło, odpowiada za przygotowanie jej wizyt zagranicznych, przygotowuje każde posiedzenie rządu. Ale nie tylko - jak sama określa - nadzoruje "kręgosłup państwa", czyli całą kancelarię premiera, w której pracuje pół tysiąca osób.

- Czasami pracuję po kilkanaście godzin. Staram się przyjeżdżać na godzinę 9, a zdarzało się, że wychodziłam po 24 - mówiła w rozmowie z reporterem "Czarno na białym".

Pytana, czy to jest duża władza, odpowiedziała: - Ja na to nigdy nie patrzyłam z punktu widzenia władzy, raczej odpowiedzialności.

- Odpowiedzialność jest ogromna. Czasami jeden błąd może kosztować - nie powiem jak sapera - bo to nie jest kwestia życia, na pewno życia w polityce - wyjaśniła. - Błędów nie robi ten, kto nie robi nic, na to trzeba patrzeć z dużą pokorą - dodała.

- Ktoś, kto pełni funkcję szefa kancelarii prezydenta czy premier,a musi mieć niesamowitą odporność, niesamowite uporządkowanie, żeby temu podołać, to muszą być bardzo sile osoby - tak mówi minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, prywatnie przyjaciel Beaty Kempy z politycznego boiska.

"Mniejszy zakres odpowiedzialności i zadań"

Jednak poprzednik Beaty Kempy, Jacek Cichocki uważa, że ma ona "mniejszy zakres odpowiedzialności i zadań". Był szefem Kancelarii Donalda Tuska i Ewy Kopacz, ale też szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i nadzorował prace nad ustawami. W pracy szefa kancelarii premiera zdaniem Cichockiego, kluczowe są dwie rzeczy: zaufanie szefa rządu, ale równie ważna jest jego mocna pozycja polityczna. Tusk był liderem całej partii, Szydło - jest tylko jednym z sześciu zastępców prezesa Kaczyńskiego.

- Im mocniejszy premier, tym mocniejszy szef Kancelarii Premiera, jeżeli oczywiście cieszy się bezwzględnym zaufaniem premiera, to jest niezbędny warunek. Jeżeli premier nie ufa swojemu szefowi kancelarii to powinien się z nim rozstać - uważa Cichocki.

Beata Kempa została zapytana o współpracę z Beatą Szydło. - Jest chemia pomiędzy panią, a panią premier? - pytał reporter TVN24.

- Jest bardzo duży poziom profesjonalizmu i pracy. Jest tak wiele do zrobienia, że nie ma czasu na pogaduszki, plotki, tego typu rzeczy - odpowiedziała.

Sama premier mówiła, że ma do minister Beaty Kempy "ogromne zaufanie".

"Aktywność publiczna"

Szef kancelarii premiera Tuska i premier Kopacz zwraca uwagę na dużą aktywność publiczną Beaty Kempy.

- Na początku byłem zdziwiony ilością jej wystąpień publicznych, bo w mojej ocenie szef kancelarii to jest taka pozycja, w której się dużo robi i pracuje w cieniu - mówił Cichocki.

Z kolei Beata Kempa podkreśla, że żadnej swojej wypowiedzi nie żałuje. - Jeżeli ktoś się obraża, a jest politykiem, to nie powinien w ogóle o polityce myśleć - powiedziała.

"Niech oni naprawdę przestaną mnie straszyć"

Beata Kempa z cienia wyszła już miesiąc po powołaniu rządu . To ona w grudniu 2015 roku wstrzymywała publikacje wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który ustawę PiS-u o Trybunale uznał za niezgodną z konstytucją.

Pytana, czy nie żałuje tej decyzji, odparła: - Absolutnie nie.

- Była to bardzo dokładnie, przede wszystkim pod względem prawnym, przeanalizowana decyzja. Jeśli jeszcze raz przyszłoby mi zająć takie stanowisko w obecności pani premier, absolutnie jeszcze raz podjęłabym taką decyzje - kontynuowała.

Choć premier prezentowała od razu w grudniu takie stanowisko: - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia zostanie opublikowane.

A jednak Beata Kempa wysłała do prezesa Trybunału Konstytucyjnego pismo o nieważności wyroku podjętego - jej zdaniem - w niewłaściwym składzie. I unikała odpowiedzi na proste pytanie.

- Czy zostanie opublikowany wyrok Trybunału - pytała w grudniu 2015 roku Monika Olejnik w Radiu Zet. Kempa nie odpowiadała na pytanie.

Ostatecznie wyrok opublikowano.

- Nie wierzę w to, żeby Beata Kempa podjęła taką decyzję samodzielnie, ja to postrzegam bardziej jako taką grę o znaczenie w obozie prawicy - mówiła w grudniu 2015 roku dziennikarka Renata Grochal (dziś w "Newsweeku").

Reporter TVN24 pytał więc szefowej kancelarii premiera, czy to była jej decyzja, czy decyzja polityczna PiS-u. - Decyzje, które są podejmowane w sprawie dokumentów są zawsze decyzjami prawnymi i administracyjnymi - odparła.

- Nie lubię knucia, rozgrywek i tego typu rzeczy. Myślę, że z tego jestem znana - dodała.

Cztery miesiące później wątpliwości już nie miała ani Beata Kempa ani Beata Szydło. Kolejne wyroki w sprawie ustaw naprawczych o Trybunale nie zostały już opublikowane.

Zdaniem ministra w kancelarii premier Kopacz, a dziś bliskiego współpracownika Grzegorza Schetyny, odpowiedzialność prawna za nieopublikowanie wyroku Trybunału spada w pierwszej kolejności na szefową kancelarii premiera.

- Wzięła na siebie to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości łamie konstytucję. Myślę, że jako jedna z pierwszych będzie musiała się z tego tłumaczyć - mówił Marcin Kierwiński.

- To, że mnie będzie pan Grzegorz Schetyna straszył, że będziemy siedzieć, że będą straszne konsekwencje, że będziemy wszyscy pozamykani. Co rusz słyszę to straszenie. Ja już wiele w życiu przeżyłam, naprawdę mam swoje lata, i tak się uśmiechnę może poprzez TVN, ja się naprawdę nie boję - powiedziała Beata Kempa w rozmowie z reporterem TVN24.

"Już taka jestem"

W gabinecie Beaty Kempy jest również ważne miejsce, w którym stoi zdjęcie z papieżem ze Światowych Dni Młodzieży.

To ona stała na czele rządowo-kościelnego zespołu, który odpowiadał za organizację tego wydarzenia.

- Mamy zawarty pakt z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który od początku patronuje temu wielkiemu świętu młodych ludzi. Jesteśmy ludźmi dużej wiary, nie lękamy się - mówiła Kempa w "Faktach po Faktach" w lipcu 2016 roku.

To wielkie święto poprzedziły wizyty w Watykanie i spotkania z papieżem Franciszkiem. Choć zaangażowanie minister w sprawy kościoła pojawia się głównie przy innych spotkaniach - tych w Toruniu.

- Niech mi będzie wolno z upoważnienia pani premier, bardzo proszę o przyjęcie życzeń i gratulacji, ale nade wszystko życzeń wielkiego zdrowia. I było jedno zapewnienie, prośba od pani premier - nie cofnijcie się ani na krok - mówiła na 24. rocznicy powstania Radia Maryja.

- To w jaki sposób zachowała się na urodzinach Radia Maryja jako przedstawicielka rządu, w jaki sposób składała życzenia, było kuriozalne, tak nie powinien zachowywać się ktoś, kto jest ministrem - mówiła dziennikarka "Newsweeka" Aleksandra Pawlicka, która opisywała karierę polityczną Beaty Kempy.

Sama minister nie ma sobie nic do zarzucenia. - Ja już taka jestem. Jeżeli kogoś cenię, albo jeżeli jakieś przedsięwzięcie cenię, albo jeżeli lubię ludzi, z którymi przebywam, a rodzina Radia Maryja jest taką rodziną - powiedziała.

"Nie wbije Pan klina między nas"

Swoją pozycję na scenie politycznej Beata Kempa buduje od kilkunastu lat. Lojalnie u boku Zbigniewa Ziobry. Ze swoim szefem odchodziła z PiS-u i zakładała Solidarną Polskę.

W ostatnich wyborach razem z nim powróciła na listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, gdy Solidarna Polska zawarła z PiS-em koalicję.

- Czy Pani jest bliżej do PiS-u, czy bliżej Solidarnej Polski? - pytał reporter. - Nie wbije pan żadnego klina miedzy nas. Jestem w Solidarnej Polsce w ramach Zjednoczonej Prawicy z Prawem i Sprawiedliwością - odpowiedziała Kempa.

"Temperament buzujący"

Ryszard Kalisz był szefem komisji śledczej, która wyjaśniała śmierć byłej posłanki SLD Barbary Blidy. Członkiem komisji była też Beata Kempa.

- Walczyła jak lwica, broniła spraw Zbigniewa Ziobry i jego samego - mówił Kalisz.

- Temperament buzujący. Więcej emocji niż merytoryki - tak wspomina z kolei Beatę Kempę z komisji hazardowej Sławomir Neumann. Szef klubu PO pamięta, jak Kempa musiała przepraszać ówczesnego premiera Donalda Tuska za słowa, których on nie wypowiedział.

Komisję hazardową pamięta także dlatego, że po jednym z posiedzeń się rozpłakała, bo przewodniczący zaplanował posiedzenie podczas wakacji.

To nie jedyny zarzut wobec szefa komisji. To jego decyzje miały doprowadzić do jej kłopotów ze zdrowiem.

- Te lampy po 13 godzin dziennie, państwo to transmitowaliście, one spowodowały to, że ja po prostu traciłam wzrok - tłumaczyła.

"Do politycznej walki kiedyś trzeba będzie stanąć"

Za błędy przeprasza, krytyki się nie boi, choć zależy kto ją wygłasza.

- Życzliwą krytykę męża zawsze przyjmuję - mówiła.

Ma świadomość, że w polityce raz jest się na wozie, a raz pod. Zapewnia, że tej drugiej sytuacji się nie boi. - Trzeba do tego podchodzić z wielką pokorą. Jeśli Pan Bóg da zdrowie i życie, to do tej politycznej walki kiedyś trzeba będzie stanąć - mam pewnie spore doświadczenie w tym zakresie - podsumowała szefowa kancelarii premiera.

Autor: kb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

42-letnia Dominika Stelmach po raz drugi została globalną, a po raz ósmy lokalną zwyciężczynią biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24