"Wyborcza": Orlen sponsorem kolejnego klubu związanego z deweloperem, od którego mieszkanie kupił Obajtek

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
Wyborcza.pl
Brat Daniela Obajtka przerwał konferencję posłów KO TVN24
wideo 2/8
TVN24Brat Daniela Obajtka przerwał konferencję posłów KO

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Orlen sponsoruje nie jeden, a dwa kluby powiązane z prezesem firmy Profbud Pawłem Malinowskim. Według dziennika w 2018 roku Obajtek kupił od Profbudu luksusowy apartament po cenie niższej niż rynkowa. Rok później Orlen został sponsorem powiązanego z prezesem klubu piłkarskiego Partyzant MAL-BUD-1 Targowiska.

"Gazeta Wyborcza" opisała kulisy zakupu apartamentu na prestiżowym osiedlu "Awangarda" w Warszawie przez Daniela Obajtka wspólnie z jego partnerką. Z dokumentów, do których dotarł dziennik, ma wynikać, że w 2018 roku zapłacili za mieszkanie milion złotych mniej, niż wynosiła jego rynkowa cena. Niedługo później - pisze "GW" - Orlen został sponsorem Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno związanej z deweloperem, który zbudował warszawskie osiedle. W odpowiedzi na artykuł oświadczenia opublikowały rzeczniczka Orlenu, firma Profbud oraz Beniaminek Profbud Krosno.

Rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska stwierdziła, że artykuł "zawiera manipulacje, kłamstwa". "Nie jest bowiem prawdą, że PKN Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii, która jest własnością dewelopera wymienionego w artykule" - napisała w Zakrzewska w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

"Nie ma dla nas znaczenia ani światopogląd, ani profesja naszych klientów"

W oświadczeniu firmy Profbud zaznaczono, że "w przypadku największych mieszkań, które najtrudniej sprzedać ze względu na wysoką wartość, zwykle deweloperzy negocjują z klientami finalną cenę zakupu". "To standardowa praktyka na rynku. Cenę, jaką otrzymaliśmy za sprzedaż mieszkania opisywanego przez 'Gazetę Wyborczą' uznaliśmy za korzystną, biorąc pod uwagę ówczesną sytuację rynkową oraz wielkość sprzedawanego lokalu" - napisano. Dodano, że firma co roku sprzedaje kilkaset lokali.

"Nie ma dla nas znaczenia ani światopogląd, ani profesja naszych klientów", a "wszystkie transakcje zawieramy na zasadach rynkowych" - czytamy w stanowisku przekazanym przez Profbud.

Przeczytaj całe oświadczenie firmy Profbud >>>

Akademia Piłkarska Bieniaminek Krosno napisała w oświadczeniu, że "Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno jest Stowarzyszeniem, w którym we władzach nie zasiada żaden przedstawiciel sponsora". "Kwoty sponsoringowe wydajemy tylko i wyłącznie na cel statutowy, jakim jest szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży" - czytamy.

Przeczytaj całe oświadczenie Akademii Piłkarskiej Beniaminek >>>

Zakup apartamentu na prestiżowym osiedlu w Warszawie przez Obajtka. Paweł Figurski z "Gazety Wyborczej" o publikacji dziennikaTVN24

Orlen sponsorem kolejnego klubu

To jednak nie jedyne powiązania prezesa Profbudu, Pawła Malinowskiego, Orlenu i piłki nożnej. Jak pisze w poniedziałek "Wyborcza", Malinowski ma jeszcze jedną firmę budowlaną - MAL-BUD-1, która postawiła Profbud Arenę w Krośnie oraz apartamentowce na osiedlu "Awangarda". Malinowski był wspólnikiem firmy, a potem przejął ją w 2020 roku.

Firma MAL-BUD-1 od 17 lat jest sponsorem klubu Partyzant MAL-BUD-1 Targowiska, który - jak pisze "Wyborcza" - dziś gra w czwartej lidze. Według "GW" prezes Profbudu jest bezpośrednio zaangażowany w działalność klubu, a rok po kupnie przez Obajtka mieszkania na osiedlu "Awangarda" również Orlen został sponsorem Partyzanta.

Problemy klubu i awans do IV ligi

Ponieważ klub nie odnosił sukcesów, Malinowski miał planować rezygnację z jego sponsorowania, o czym w 2012 roku pisał cytowany przez "Wyborczą" portal Nowiny24.pl: "Dobrze zorientowani w temacie mówią, że Malinowski ma już dość inwestowania w klub bez perspektyw na grę w wyższej lidze. Po Krośnie chodzą słuchy, że MAL-BUD przeniesie swoje środki w budowaną na awans do II ligi drużynę Karpat Krosno. Wtedy Partyzant zmuszony byłby grać w krośnieńskiej klasie okręgowej". Malinowski mówił wtedy, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

Z kolei w 2018 roku serwis podkarpackie.naszemiasto.pl pisał, że "niewiele wyszło" ze "sporych ambicji, aby miejscowy Partyzant na poważnie zaistniał na piłkarskiej mapie". "Teraz jego kibice mogli sobie przypomnieć czasy III ligi, bo w regionalnym Pucharze Polski zmierzył się z Karpatami Krosno" - napisano w tekście cytowanym przez "Wyborczą". Skarbnik klubu Tomasz Dobrzański mówił wtedy dla portalu, że "mówiło się o budowie stadionu, ale wszystko spaliło na panewce, jak nie przystąpiliśmy do rozgrywek w III lidze". "Wyborcza" pisze, że klub został zdegradowany do okręgówki z powodów finansowych. Dobrzański dodał wtedy, że klubu nie stać na awans, bo chociaż wciąż może liczyć "na wsparcie firm Profbud i MAL-BUD-1" to "są to już inne pieniążki".

W 2019 roku Partyzantowi udało się awansować do IV ligi. Jak pisze "Wyborcza" obecnie zajmuje 18. miejsce w tabeli i musi bronić się przed spadkiem do ligi okręgowej.

Autor:mart//now

Źródło: Wyborcza.pl