TVN24 | Polska

700-letni dąb Bartek uszkodzony w wyniku wichury

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Wichury w województwie świętokrzyskim, uszkodzony dąb Bartek
Wichury w województwie świętokrzyskim, uszkodzony dąb BartekTVN24
wideo 2/7
TVN24Wichury w województwie świętokrzyskim, uszkodzony dąb Bartek

Silny wiatr towarzyszący burzom w województwie świętokrzyskim uszkodził koronę Bartka, około 700-letniego dębu z Zagnańska. Odłamał się kilkumetrowy fragment jednego z konarów.

Jak poinformował Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk złamał się konar, rosnący po stronie wschodniej 700-letniego dębu Bartek. - Bardzo silny wiatr odłamał konar w wierzchołkowej części mierzący około 8-9 metrów. Leśnicy częściowo zdjęli konar na ziemię. Prace będą dokończone jutro – poinformował nadleśniczy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaznaczył, że każdy uszczerbek w postaci złamania konaru jest sporą stratą dla drzewa. - Ekspertyzy wykonane w ramach projektu ochrony drzewa wskazują, że system zabezpieczających podpór drzewa i wiązań w obrębie korony Bartka jest wystarczający. Badania wskazały, że właściwa jest też statyka drzewa. Niestety tak silne podmuchy wiatru, jakie występowały dzisiaj w naszym regionie, mogą uszkodzić nawet tak witalne drzewo, jakim jest Dąb Bartek – podkreślił leśniczy.

Dąb BartekShutterstock

Uszkodzony król Puszczy Świętokrzyskiej

Obecnie niższe partie drzewa są zabezpieczone 15 podporami. - Dzisiejsza sytuacja będzie na pewno przedmiotem naszych analiz. Ocenimy, jaki wpływ na Bartka będzie miało wyłamanie tego konaru – dodał leśnik.

Dąb Bartek jest nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej. Ocenia się, że ma około 700 lat. Mierzy prawie 30 metrów, a jego obwód pnia na wysokości 1,30 metra to 10,90 m. 3 czerwca 1991 r. drzewo zostało poważnie uszkodzone w wyniku uderzenia pioruna. Usuwanie połamanych konarów drzew należało do głównych interwencji strażaków po piątkowych burzach, które przeszły nad woj. świętokrzyskim.

W skutek wichury poważnie ucierpiała także m.in. wiekowa wierzba płacząca będąca jednym z symboli Parku Miejskiego w Kielcach. Do godziny 21.30 strażacy otrzymali ponad 150 zgłoszeń. Najwięcej interwencji dotyczyło powiatów kieleckiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości