Przyznano nagrody w konkursie "Człowiek bez barier". Oto lista tegorocznych laureatów

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się we wtorek gala finałowa 20. edycji konkursu "Człowiek bez barier", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Tytuł tegorocznego "Człowieka bez barier" otrzymał Maciej Oksztulski - jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. "Człowiekiem bez barier 20-lecia" został Piotr Pawłowski - dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami "Integracja".

Konkurs organizowany jest od 20 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a jego celem jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier.

Laureat nagrody głównej

Tegorocznym "Człowiekiem bez barier" został Maciej Oksztulski, jedyny niemy autysta w Polsce, który zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy, a następnie zrobił doktorat.

- Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem" - podkreślił Oksztulski odbierając statuetkę.

Dodał, że wyrazy uznania, które do niego spływają, dają nadzieję na pomyślność przyszłych działań, które podejmie na rzecz osób ze spektrum autyzmu. "Będę się starał z całych sił, z Bożą pomocą, przy wsparciu życzliwych ludzi, aby zmieniać świat na lesze" - zaznaczył.

Człowiek bez barier 20-lecia

Tytuł "Człowieka bez barier 20-lecia" został przyznany nieżyjącemu już Piotrowi Pawłowskiemu, który przez 25 lat był dziennikarzem i działaczem społecznym pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych.

W 1982 roku niefortunnie skoczył do wody na główkę, w wyniku czego złamał kręgosłup i został całkowicie sparaliżowany. Był twórcą i redaktorem naczelnym platformy informacyjnej dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, czyli magazynu "Integracja", portalu niepełnosprawni.pl i programu telewizyjnego "Misja Integracja". Pawłowski był również pomysłodawcą programu "Polska bez barier".

Statuetkę odebrała żona Piotra Pawłowskiego i obecna prezeska Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która zaznaczyła, że jej mąż "zmieniał świat z miłością, otwartością, wdzięcznością i dobrocią". - Chciałam podziękować Piotrowi za to, że mogłam doświadczyć tej miłości. Chciałam podziękować ludziom, z którymi miałam przyjemność spotykać się dzięki Piotrowi i podziękować tym, którzy byli zaangażowani w ten proces - i są nadal - zmiany świata na lepszy - dodała.

Pierwsza dama: niepełnosprawność nie przeszkadza w realizacji marzeń

Konkurs patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która w przesłaniu wideo podkreśliła, że dotychczasowi laureaci konkursu to osoby szczególne, które pokazały, że sukces jest możliwy a niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń.

- Wiemy, jak ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu oraz wsparcie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale też właściwych instytucji, które powinny ułatwiać realizację pasji i planów życiowych tych osób. Dlatego niewątpliwą zasługą stowarzyszenia Integracja jest budowanie dobrej atmosfery wokół spraw dotykających środowiska osób z niepełnosprawnościami - stwierdziła.

Zdaniem Agaty Kornhauser-Dudy, "wciąż trzeba obalać stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami". - Konkurs "Człowiek bez barier" stał się jednym z najskuteczniejszych sposobów, by to osiągnąć - oceniła.

Nagroda publiczności i pierwszy "młody człowiek bez barier"

Podczas gali przyznano nagrodę publiczności i nagrodę dla osobowości internetowej. Jury nagrodę dla osobowości internetowej przyznało 18-letniemu Miłoszowi Broniszowi, który razem z przyjaciółką prowadzi blog o dostępności "Gosia i Miłosz testują Poznań". W ramach działań internetowych odwiedzają lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne i ciekawe miejsca w Poznaniu, gdzie sprawdzają dostępność pod kątem potrzeb osób poruszających się na wózkach lub na protezach.

Nagrodę publiczności otrzymał Filip Walecki, sportowiec i biegacz z zespołem Downa, który wrażeniami z treningów w klubie Start Bielsko i startów w biegach masowych dzieli się na profilu "Filip na 21-szym biegu".

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznany został tytuł młodego człowieka bez barier. Otrzymał go 16-letni Jan Gawroński, działacz społeczny podejmujący tematy ważne dla osób w spektrum autyzmu. We wrześniu wraz z przyjaciółmi po raz kolejny rozpoczął kampanię społeczną "Szkoła przyjazna dla autyzmu", którą po raz pierwszy swoim patronatem objął Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Filipkowska - radna z Gliwic, która jako samorządowiec walczy o poprawę dostępności swojego miasta, sportowiec Krzysztof Stern i kierowca rajdowy Bartosz Ostałowski.

Konkurs "Człowiek bez barier" zainicjował z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych (2003 roku) magazyn "Integracja". W 2011 roku formułę Konkursu poszerzono o nagrodę publiczności – czytelników Niepelnosprawni.pl i magazynu "Integracja". Od 2012 roku przyznawana jest nagroda specjalna, a od 2016 roku – nagroda dla osobowości internetowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości